İnsan kaynakları yönetiminin etkinliğinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemi
The importance of public relations in human resources management effectiveness
  1. Tez No: 190890
  2. Yazar: BAŞAK BUCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİREL GÖLÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çağımızda hâkim olan genel görüş, her alanda insana verilen değerigösteren ?önce insan? felsefesidir. Örgütlerde insan bir maliyet unsurudeğildir; örgütün en önemli aracı, örgütün amacı ve örgütsel etkinliğin debelirleyicisidir. `İnsan kaynakları `deyimi örgütlerdeki insanları yani örgütçalışanlarını ifade eder. Her kaynağın yönetilmesi gereği örgütlerde insankaynağının yönetimi ile ilgilenen birim de İnsan Kaynakları Yönetimidir. (İKY)Bir yandan insanın örgütlerde yüksek performans ile çalışmasını diğeryandan da çalışanların yaşam kalitesinin yükseltilmesini amaçlayan İKY' nintemel işlevleri insan kaynağını sağlamak, yönlendirmek, eğitmek, geliştirmekve emeğinin karşılığını ödemektir.Örgütün amaçlarına ulaşma derecesi olarak tanımlanan ÖrgütselEtkinlik için İKY' nin etkin bir şekilde çalışması ve insan kaynağını etkin halegetirmesi beklenir. İKY uygulamaları bir yana bu etkinlik için iç halklaİlişkilerden yararlanılması kaçınılmazdır. İç halkla ilişkiler uygulamaları ilehedeflenen durum, örgüt ve çalışanları arasında olumlu ilişkiler kurmak vesürdürmek dolayısıyla da örgütsel etkinliğe katkıda bulunmaktır.Çalışmanın birinci bölümünde Örgüt, Yönetim ve İnsan Kaynaklarıkavramları açıklanarak, İKY tarihsel açıdan incelenmiş ve işlevlerianlatılmıştır. İkinci bölümde, İç Halkla İlişkiler ve Örgüt İçi İletişim gibikonulara değinilerek İKY etkinliğinde kullanılan İç Halkla İlişkiler uygulamalarıaçıklanmış ve İKY'nin etkinliğinde İç Halkla İlişkilerin rolü anlatılmıştır.Üçüncü bölümde de T.İş Bankası A.Ş. Mithatpaşa / Ankara Şubesindeuygulanan İç Halkla İlişkiler Yöntemleri ile İK'nın etkinliğinin artırılarakÖrgütsel Etkinlik yaratmadaki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevailing idea today is the philosophy of ?human as the primaryconsideration? which reflects the importance attached to humans, in everyaspect. The human, especially in organizations established for the fulfillmentof his/her goals, is not a cost element İt is the most important instrument ,purpose and also the determining factor of the organizational effectiveness.The term ?Human Resources? (HR) refers to the people who work within theorganization: the employees. Since it is necessary for each resource to bemanaged, the organizational unit that deals with the management of HR isthe ? Human Resources Management? (HRM).Besides making employees work with high performances, HRM aimsto improve their standards of living; and its main functions are: providing,directing, educating ,developing HR and paying against work. It is expectedfrom HRM to operate effectively, and make HR work effectively for theOrganizational Effectiveness which is described as ?the extent to which theorganizations achieve their aims?. Apart from the practices of HRM, it isindispensable to utilize İnterior Public Relations (İPR), in order to render theeffectiveness possible. What is aimed by IPR is to establish and sustain aconstructive interaction between organization and employees; hence, toconribute to the organizational effectiveness.In the first chapter of this study, HRM is analyzed in terms of itshistory and functions, via the explanation of the concepts of Organization,Management, and HR. İn the secand part with mentioning , İPR and İnternalCommunications in Organizations, the practices of İPR used in effectivenessof HRM are described and the role of İPR İn the HRM effectiveness isexplained. Finally, in the third chapter, with the IPR methods practised in İşBankası-Mithatpaşa/Ankara Branch ,the effects of the HR in theOrganizational Effectiveness are attempted to be explained.