Güçlü marka olmada pazarlama iletişiminin rolü
Role of the marketing communication in being strong brand
  1. Tez No: 172923
  2. Yazar: OSMAN FATİH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Marka kavramı, son yıllarda üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan kavramlardan biri haline gelmiştir. Bunun en büyük sebebi günümüzdeki ağır rekabet koşullarının, değişen tüketici özelliklerinin, üreticileri güçlü bir marka yaratmaya ve buna sahip olmaya yönlendirmesidir. Tüketicilerde güçlü bir marka sadakati yaratmak ve mevcut müşterileri korumak; işletmelerin en büyük sorunu haline gelmiştir. Başarılı marka olabilmenin öncelikli yolu markayı yönetebilmektir. Bu süreçte, ürün ve marka farkındalığını sağlamak, hedef kitlenin tutum ve davranışlarını etkilemek, müşteri sadakati yaratmak, hatırlatma yapmak ve tüketici zihnînde diğerlerinden farklı bir yere sahip olmak amacıyla gerçekleştirilecek pazarlama iletişim faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın ilk dört bölümünde, marka ve marka ile ilgili kavramlar incelenmiş, marka yönetim süreci ve pazarlama iletişimi kavramı detaylı olarak ele alınmış ve bu doğrultuda firmaların güçlü marka olabilmeleri için kullanabilecekleri pazarlama iletişim elemanları irdelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ürün farklılaştırmasının diğer sektörlere göre daha zor olduğu konut sektörü ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca Türk Konut Sektöründe lider firma olan Soyak, kendisini başarıya ulaştıran anlayışı ve pazarlama faaliyetleri açısından örnek olarak incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken firmanın satış, pazarlama ve kurumsal iletişim takımları yetkilileri ile görüşülmüştür. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, güçlü marka olmanın gereklilikleri ile ilgili varılan sonuçlar ve geliştirilen öneriler sunulmuştur. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's a fact that the concept of brand has become one of the concepts talked about and discussed most in recent years.The most important reason of this is the recent hard rivalry conditions' and variable consumer characteristics' directing producers to create a strong brand and to own this. Therefore, creating a strong brand loyalty in consumers and protecting the existing customers have come to be the most significant problems for companies. The precondition to be achieved to be able to become a successful brand is certainly succeeding in managing the brand. Marketing communication activities to be realized for the goals of providing awareness of product and brand, effecting the attitudes and behaviour of the target group, creating customer loyalty, reminding and holding a place distinct from others in consumers' mind, are of great importance in this process. In the first four sections of this study, brand and the concepts related to the brand are presented, the process of brand management and the concept of marketing communication are examined elaborately. Moreover, in this direction, the elements of marketing communication which companies can use in order to be a strong brand are considered at length. In the last section of the study, the housing sector, in which the product differentiation is more difficult than the other sectors, is examined. In addition, in this section, the viewpoint leading Soyak, a leader company in the Turkish Housing Sector, to success and its marketing activities, are given as an example.During this examination, the authorities of sale, marketing and institutional communication teams of the company were interviewed with. Finally, under the light of the obtained information, the results and the proposals concerning the necessities for being a strong brand are presented. vu