Altı Sigma yöntemi ile ölçüm değişkenliğinin iyileştirilmesi süreci: Bir firma uygulaması
Improving measurement variability with Six Sigma method process: A firm practice
- Tez No: 806972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İşletmeler için kritik öneme sahip olan kalite kavramı, uygulanan kalite geliştirme yöntemleri ve kalite iyileştirme faaliyetleri ile rekabet gücü yaratmaktadır. İşletmelerin, müşterilere talep ettikleri kalitede, zamanda ve fiyatta üretimi verimli ve daha yüksek performans seviyelerinde sağlamaları için kullanılan Altı Sigma metodolojisi de bu kalite iyileştirme yöntemlerinden biridir. İşletmelerin karşılaşmış oldukları problemlerin başında süreç çıktılarında görülen değişkenlikler gelmektedir. Elde edilen ürün ya da hizmetler aynı şartlar, aynı yöntem, aynı makine ve aynı ölçüm sistemleri kullanılmasına rağmen ürün ya da hizmetlerde farklı kalite özellikleri gösterebilmektedir. Bu durum değişkenliği yaratmaktadır. Müşteri memnuniyetini, ürün kalitesini, işletmenin verimliliğini ve bunlara bağlı olarak işletme performansını etkileyen değişkenlik kavramı işletmeler için son derece önemlidir. Değişkenlikler makine, yöntem, ölçüm, operatör, çevre koşulları gibi sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Değişkenliğe sebep olan bu kritik faktörlerin belirlenip kontrol altında tutulması ve iyileştirmesi müşteri beklentilerini karşılayabilmek adına işletmeler açısından önemli bir yere sahiptir. Proses ya da ölçüm kaynaklı değişkenlikleri ve israfları azaltarak daha az hataya ulaşmayı hedefleyen Altı Sigma, güçlü veri analizi yöntemleri ve sistematik yapısı ile işletmelerin istenen müşteri memnuniyetine ulaşıp önemli kârlılıklar elde etmesi konusunda başarılı çalışmalara sahiptir. Bu çalışmada da ölçüm sistemi analizinin önemine vurgu yapılarak işletmede ölçüm değişkenliğine sebep olan faktörlerin belirlenmesi, ölçülmesi, analiz edilip iyileştirilerek sürekliliğinin sağlanabilmesi için Altı Sigma metodolojisi ve bu metodolojide kullanılan istatistiksel araçlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of quality, which is of critical importance for businesses, creates competitiveness with the applied quality improvement methods and quality improvement activities. The Six Sigma methodology, which is used by the enterprises to provide the customers with the quality they demand, at the time and price, efficiently and at higher performance levels, is one of these quality improvement methods. One of the problems faced by businesses is the variability in process outputs. The products or services obtained may show different quality characteristics in the products or services, although the same conditions, the same method, the same machine and the same measurement systems are used. This situation creates variability. The concept of variability, which affects customer satisfaction, product quality, productivity of the enterprise and accordingly the performance of the enterprise is extremely important for enterprises. Variations may be due to reasons such as machine, method, measurement, operator, environmental conditions. Identifying, controlling and improving these critical factors that cause variability has an important place for businesses in order to meet customer expectations. Six Sigma, which aims to achieve fewer errors by reducing process or measurement-related variability and waste, has successful studies in achieving the desired customer satisfaction and achieving significant profitability with its strong data analysis methods and systematic structure. In this study by emphasizing the importance of measurement system analysis, the Six Sigma methodology and statistical tools used in this methodology were used in order to determine the factors that cause measurement variability in the enterprise, to analyze and improve the measurement and to ensure its continuity.