Piyasa ekonomisine müdahale aracı olarak kamu düzenlemeleri ve Türkiye örneği
Government regulations as an intervention tool for the market economy and case of Turkey
- Tez No: 172950
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Özet Ekonomik refahı yükseltmek ve kamu yararına hizmet etmek argümanları ile devlet, iktisadi hayata müdahalede bulunmaktadırlar. Devletin ekonomiye olan bu müdahalelerinin sebeplerini ise piyasalarda ortaya çıkan başarısızlıklar oluşturmaktadır. Her kesin dilediği gibi alım ve satımda bulunduğu, piyasaya giriş ve çıkışın engellenmediği tam rekabet idealinin gerçek yaşamda oluşmaması aksak rekabet piyasalarının meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Aksak rekabetinin oluşması, rekabet ihlallerine ve üretim veya tüketim sürecinde diğer kesimler üzerinde etkiler meydana getiren dışsal ekonomilerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Ayrıca piyasanın ihtiyaç duyulan kamusal malları üretememesi, kaynak tahsisinde etkinsizliklere ve gelir dağılımında adaletsizliklere çözüm bulamaması, iktisadi istikrarı kalıcı kılamaması ve iktisadi büyüme ve kalkınmayı sürdürememesi gibi unsurlar devletin ekonomiye müdahalelerde bulunmasına zemin hazırlamaktadır. Piyasa başarısızlığını oluşturan sebeplerle ekonomik düzenlemelere girişen devlet kaynak tahsisini etkinleştirmek, gelir dağılımında adaleti sağlamak, iktisadi istikrar ve büyümeyi sağlamak için de ekonomiye müdahalelerde bulunmaktadır. Ancak devletin bu müdahaleleri beklenen neticeleri vermeyerek, siyasi mekanizmanın oy kaygısı ile seçmenlerin tercihleri yönünde aldığı kararlar ekonomik parametrelerde bozulmalara yol açmaktadır. Devletin daha çok kaynağı kontrol etmesi isteği ile ekonominin daha geniş bir kısmını kontrol altında tutma çabasının kamu kaynaklarının aşırı israfıyla birleşmesi neticesinde artan borçlanma ihtiyacı, özel kesimin kullanabileceği fonların devlet tarafından kullanmaya başlanmasına yol açmakta ve borç üzerine kurulu ekonomik yapının getirdiği kırılgan mali yapı ülkeyi kriz kısır döngüsü içine sokmaktadır. Çalışma, piyasa aksaklıkları ile bu aksaklıkları ortadan kaldırmak için girişilen düzenlemeleri değerlendirerek devletin sebep olduğu devlet başarısızlıklarım ve bu başarısızlıkları ortadan kaldırmak için dünya ekonomilerinde hayata geçirilen düzenleyici üst kurulların Türkiye uygulamalarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract Government intervens to the economic life as to increase economic welfare and to act fort the public benefit. Failures occuring in the market generates the government interventions. The ideals of perfect competition's buying and selling freedom for all and entrance and exit free will is not valid in the real life and this impossibility causes failures in the market place. Market failurures also subject invasions of competition and external economies affecting the other units in the production and comsumption process. Market's inability of production of public goods and services, allocating resorces effectively, realizing income equalities, sustaining economic stability and fostering economic growth are the other reasons of the government interventions. Governments interventions to remove the market failures do not result as the way designed before. Because politic mechanism performs to happy voters to elect again. The desicions made by this way, distorts economic indicators. Government's effort to controll the large part of the economy and the will of having greater economic resouces and convergence of extravagancies results in the borrowing need of the state. When state starts using the funds that could be utilized by the private sector, economy reaches a stuation which borrowing is a unique and vogue resorce fort the government. This situation makes economy fragile and puts economy in the vicious cycle of crises. This thesis works on the market failures and regulations made to abolish the market failures. Thesis also examines the governmental failures and the Turkish application of regulatory bodies constituted in the whole world economy to remove the government regulations and governmental failures. VI