The integration process of small and medium sized enterprises (SMEs) in Turkey to the European Union a comparative analyses between Turkey and İtaly
Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde Türkiye'de KOBİ'ler Türkiye İtalya karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 187564
  2. Yazar: İDİL BULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'deki KOBİleri AB'ye entegrasyon sürecinde İtalya ilekarşılaştırmalı olarak incelemektir.Öncelikle KOBİ tanımının netlik kazanması için girişimcilik kavramı üzerindedurulmuştur. Girişimciliği oluşturan temel taşlar anlatılmış, girişimcilik ile KOBİlerarasında pozitif ilişki olduğu belirtilmiştir.Daha sonra AB'nin KOBİ tanımı yapılmış, Türkiye'deki KOBİ tanımlarından örneklerverilmiştir.Türkiye ve AB'deki şu anki KOBI yapısı sergilenmiş, KOBİlerin sorunları, güçlü vezayıf yönleri, avantajları, dezavantajları üzerinde durulmuştur. Yasal açıdan KOBİlerinmaruz kaldığı sorunlar detaylı olarak incelenmiştir.KOBİlerin tarihsel gelişimi, önem kazanmasına neden olan olaylar ve gelişmelerüzerinde durulmuş, özellikle KOBİlerin önem kazanmasındaki üç stratejik sebepbelirtilmiş ve açıklanmıştır.AB tarihinde sanayi ve KOBİ politikalarının gelişimi anlatılmış, dünü, bugünü, yarınıkapsayacak biçimde gösterilmiştir.İkinci bölüm daha çok KOBİleri destekleyen teşviklere ayrılmıştır. AB'nin çokyıllıprogramı başta olmak üzere, çeşitli konu başlıkları altındaki teşvik araçlarına,girişimlereve fonların açıklanmasına yer verilmiştir.Daha sonra AB'nin Türk KOBİlerini yararlandırdığı teşvik enstrümanları açıklanmıştır.Diğer bir önemli konu da KOBİlerin finansmana erişimidir. KOBİlerin finansmanıdışsal finans ve içsel finans olarak ikiye ayrılmıştır. Dışsal kaynaklar da banka ve bankadışı olmak üzere iki bölümde incelenmiştir.Gümrük Birliği'nin KOBİler üzerine etkileri altı başlık altında anlatılmıştır.Üçüncü bölüm olan karşılaştırma bölümünde ise belirlenen oniki karşılaştırma kriteriüzerinden İtalya ve Türkiye KOBİleri incelenmiştir.Son olarak tüm bu yapılanlar sonuç bölümünde toparlanmış ve görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyse Turkish SMEs, in the integration process ofTurkey to the EU and to make a comparison with the case of Italy.First of all, in order to clarify the definition of SMEs, the researcher has aimed atexplaining `entrepreneurship? concept together with the basic elements ofentrepreneurship. It is asserted that there is a positive relation between entrepreneurshipand SMEs.Then; EU?s SME definition has been made and some definitive examples from Turkeyhave been provided.Afterwards; the recent structure of SMEs both in the EU and in Turkey has beenanalysed. The problems, weaknesses, strengths, advantages and disadvantages of SMEshave been explained; and the problems deriving from legal points, have been analysedin detail.Later on; the historical development of SMEs and the reasons which made SMEsimportant, have been discussed. Some reasons increasing the importance of SMEs havebeen displayed in particular.The development of the industry and SME policies in the history of the EU has beenexplained including the strategies of past, present and the future.Following chapter has mainly focused on incentive mechanisms about SMEs. Fundsand all other incentive mechanisms under different headings have been explained indetail. Then, instruments of the EU for Turkish SMEs have been explained.Another important issue is the `access of SMEs to finance?. The finance of SMEs hasbeen divided into two: External Finance which has also been divided into two, as;financing from banks and financing from other external sources, and Internal Finance.Following this section, the effects of Customs Union on Turkish SMEs has beenexplained under six headings.The last chapter deals with the comparison of Turkey with Italy. In order to comparethese two countries, twelve criteria have been used.Finally, all these topics have been compiled up and various opinions have beenprovided about the issue.