Dual lie grubunun manifold üstünde bir C-etkisi ve ötelemeler için bazı karakterizasyonlar
  1. Tez No: 172982
  2. Yazar: HALİT GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsün de Halit Gündoğan tarafından 1986 yılında Yüksek Lisans tezi olarak hazırlandı. Bu çalışmada, dual Lie grubunun, dual sayıların mani- foldu üzerinde bir C - etkisi ve bu etkiye göre bazı dual sayıların yörüngeleri verildi. Bu C - etki yardımıyla 2 x R de uzaklığı koruyan bir dönüşüm elde edildi. D dual Lie grubunun, bir D(l) Lie altgrubu verilerek, D(l) Lie altgrubunun dual sayıların manifoldu üzerinde bir C - et- 00 2 kışı tanımlandı. Bu C - etki yardımıyla, JR de düşey ve yatay yönde uzaklıkları koruyan, öteleme dönüşümleri verildi 2 ve bu iki dönüşümün bileşkesi olarak, JR de bir ötelemeli dönme elde edildi. -1-
Özet (Çeviri)
This study was prepared at the Institute of Science of Gazi Üniversitesi as a master's thesis by Hal it Gündoğan. In this study a C00 -action of dual Lie group onto manifold of dual numbers and orbits of some dual numbers ac cording to this action are given. A mapping preserving 2 00 distance in IR is found by this C - action. The D(l) Lie subgroup of D is introduced and so the C°° - action of D(l) onto the manifold of dual numbers is defined. By this action, translations preserving distance in the vertical direction and in the horizontal direction are introduced and a motion (translating rotation) is found as a composition of these two mappings. -11-