İş sözleşmesinin işveren tarafından feshinde ölçülülük ilkesi
The principle of proportionality in termination of the labour contract by the employer
  1. Tez No: 172983
  2. Yazar: ERHAN BİRBEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POLAT SOYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET İş sözleşmesinin feshi, iş hukukunun sürekli güncel konularının başında gelmektedir. Türkiye'de iş güvencesi sisteminin kabul edilmesiyle, iş sözleşmesinin feshinin geçerlilik denetimi önem kazanmıştır. Fesih işleminin denetiminde başvurulan ölçülülük ilkesi, bir genel hukuk prensibi olarak bu denetimde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı, ilkenin iş sözleşmesinin feshi alanındaki rolünü bir sistematik dahilinde açıklayarak bu denetimin esaslarını ortaya koymaktır.“İş Sözleşmesinin İşveren Tarafından Feshinde Ölçülülük İlkesi”başlıklı çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ölçülülük ilkesinin anlamı açıklanarak ölçülülük ilkesinin unsurları, tarihi gelişimi, kamu hukuku ve özel hukuktaki geçerliliği ele alınmaktadır. İkinci bölümde iş sözleşmesinin feshinde ölçülülük denetimi teorik boyutta ele alınmaktadır. Bu çerçevede, fesih işlemi bakımından ölçülülük ilkesinin alt ilkeleri tek tek incelenmiştir. İlkenin fesih hukukundaki gelişiminin de açıklandığı bu bölümde, fesih hakkını sınırlayan yasa hükümlerinin ölçülülük ilkesi bakımından değeri ayrıca tartışmaya açılmaktadır. Ölçülülük ilkesinin fesih hukukundaki sınırları ilkenin doğru bir şekilde uygulanması bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle ölçülülük ilkesinin sınırları konusu ayrı bir başlık altında ayrıca açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise, her fesih türü ve fesih nedeni bakımından somut ölçülülük denetimi incelenmektedir. Bu çerçevede her fesih türü bakımından feshe alternatif diğer tedbirlerin neler olabileceği gösterilmiştir. Bu bölümde, uygulamada işletme gereklerine dayanan fesihler bakımından önem taşıyan işletmesel karar kavramı ve yargısal denetimi, bu konuda öğretide ileri sürülen görüşlere ve mahkeme kararlarına da yer verilerek ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Aynı şekilde, işçinin davranışlarından kaynaklanan nedenlerle fesihlerde önem taşıyan ihtar müessesesi özel olarak incelenmiştir. Bu bölümde son olarak, İş Kanunu'nda haklı nedenle feshi düzenleyen bazı yasa hükümleri eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmamızın“Sonuç”bölümünde çalışmada varılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Termination of the labour contract is one of the most actual topics of labour law. After adopting a system of protection against unjustified termination, the judicial control of the termination of labour contracts became important in Turkey. As a common law principle, the principle of proportionality has a leading role in this review. The purpose of this study is to explain such role of the principle of proportionality and lay down the general principles governing it. This study which is titled“Principle of proportionality in the termination of the labour contract by the employer”consists of three chapters. In the first chapter, the meaning of the principle of proportionality, the elements and history of the principle, its effectiveness in common law and private law are covered. In the second chapter the principle of proportionality in the termination of the labour contract is studied from a theoretical perspective. Within this framework, the elements constituting the principle of proportionality are explained with regard to the termination of the labour contract In this chapter, in which the historical development of this principle in the termination of labour contracts is also explained, the value of the provisions embodied in Labour Act No. 4857 which limit the employer's right to terminate the labour contract are also discussed. The delimitation of the principle plays an important role in implementing the principle correctly. Therefore, the limits of the principle are analysed in another chapter. In the third chapter, the practical implementation of the principle is examined with regard to each type and reason for termination. Within this framework, all other alternatives to each type of termination are discussed. In this chapter, the concept of managerial decision which bears importance in practice from the point of view of termination on grounds of business requirement and its judicial control are examined in detail by taking into account doctrinal views and jurisprudence. Similarly, the institution of warning which plays an important role in terminations based on the behaviour of the employee is examined in particular. Finally, in the final chapter of this section, certain statutory provisions regulating for just causes termination are examined from a critical point of view. In the conclusion of our study, the findings of the study are summarized. VI