Değişik malç ortamlarında yetiştirilen kavunlara uygulanan alar (daminozide)'ìn verim, erkencilik ve kalite düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 172984
  2. Yazar: ZEKAİ İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
- VI - oz Bu araştırmada Antalya koşullarında yetiştirilen Galia Pancha ve Sweet'n Early F., kavun çeşitlerinde değişik malç sistemlerinin ve değişik Alar konsantrasyonlarının erkencilik, verim ve kalite üzerine etkisi incelenmiş tir. Galia çeşidinde şeffaf plastik malç yetiştiriciliği siyah malç yetiştiriciliğine göre 4 gün, malçsız yetiştirmeye göre ise 7 gün erkencilik sağlanmıştır. Pancha ve Sweet'n Early çeşitlerinde ise malçta yetiştirme kontrole göre 3 günlük bir erkencilik sağlamıştır. Hormon uygulamaları çeşitlerin erkenciliği üzerine herhangi bir etki yapmamıştır. Şeffaf plastik malç üzerinde yetişen çeşitlerin hepsi en yüksek ürünü vermiştir. Hormon uygulamasının çeşitlerde verime etkisi farksız bulunmuştur. Şeffaf plastik malç 1. sınıf meyve sayısını dolayısı ile kaliteyi arttırmıştır. Hormon uygulamalarından ise en yüksek 1. sınıf meyve sayası 500 ppm'lik Alar dozundan elde edilmiştir. Alar' ın 2000 ppm'lik dozu ise en yüksek 2. sınıf meyve sayısına neden olmuş, dolayısı ile bu doz kaliteyi olumsuz etkilemiştir. Malçların kuru maddeye etkisi farksız bulunmuştur. Çeşitler arasında en yüksek kuru madde miktarı Galia ve Pancha çeşitinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- VII - ABSTRACT In this research, effects of different mulching systems and different concentrations of Alar, on Galia, Pancha and Sweet' n Early F melon cultivars, grown in Antalya conditions were studied. In Galia variety, with transparent plastic mulch 4 days of earliness was determined comparing with black mulch, and 7 days of earlines without mulch. Comparing with the controle, 3 days of earliness have been deter mined in Pancha and Sweet* n Early cultivars grown in mulch. Hormone applications did not made any effect on the earliness of all tested cultivars. All the three cultivars have given their highest yield on the transparent plastic mulch. Hormone apllications did nat made any effect on the yield of cultivars. Transparent plastic mulch have increased the number of irst class fruit number and consequently the quality. From the hormone applications, highest yield of 1st class fruit number determined from 500 ppm Alar. Alar at 2000 ppm have resulted the highest yield of 2nd quality fruits and consequently it effected the quality negatively. The Effects of different mulchs to total water soluble dry matters were almost same. The highest dry matter was given by Galia and Pancha cultivars.