Markanın devri
Transfer of the trade mark
- Tez No: 285800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gayri maddi ve mutlak haklardan olan marka, bir işletmenin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt etme arac, olmas, nedeniyle günümüzde ticari işletmenin en önemli unsurlarndan biri haline gelmiştir. Fikri ve snaî haklardan olan marka ayn, zamanda ekonominin temel taşlarndan biri haline gelmiştir. Markanın taş,d,ğ, önem nedeniyle bu konuda ulusal ve uluslar aras, düzenlemeler yap,lm,ş ve marka hakk, koruma altana al,nm,şt,r. Fakat marka hakk, bakımından sağlanan koruma tescilli markalar bakımından söz konusu olup, tescilsiz markalar bakmndan ise genel hükümler uygulama alan, bulmaktad,r. Bu nedenle çahşmada özellikle tescilli marka üzerinde durulmuştur.Markanın sahip olduğu ekonomik değer nedeniyle, hukuki işlemlere konu olabileceği kabul edilmiş olup, markanın devri sözleşmesi de bu hukuki işlemlerden bir tanesidir. Fakat devir sözleşmesinin yapılması için bir takım kurallara uyulması gerekmektedir.Bu çalışmada 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca tescilli bir markanın sözleşmeyle devri incelenmiştir. Bu bağlamda marka hakkının niteliği, işlevleri, özellikleri ve markanın devre konu olması, devir sözleşmesinin özellikleri, işletme ile birlikte ve işletmeden bağımsız olarak devri, sözleşmenin tarafları, sözleşme yapılırken uyulması gereken şartlar, satım, bağış, trampa ve alacağın temliki gibi sözleşmelere ilişkin nitelikleri, devir sözleşmesinin tescili, hüküm ve sonuçları ile tescilin etkisi ele alınmıştır. Çalışmada Markalar?Kanunu Tasarısı'nın hükümleri de mümkün olduğu ölçüde incelenmiştir. Çalışmanın asıl amacı, marka hakkının devri sözleşmesi ve uygulamada devir sözleşmesi nedeniyle karşılaşılabilecek sorunların incelenmesidir.?
Özet (Çeviri)
One of the incorporeal and absolute rights is trademark, being a tool for differentiation of one business enterprise?s goods and services from others; trademark has become one of the most important components for business concerns nowadays. Being one of intellectual and industrial property rights, trademark also has become one of the keystones of economy. Because of the reason that trademark is critically important, there has been made national and international arrangements to take cover trademark rights. But provided cover for trademark rights is point at issue of registered trademarks, besides for unregistered trademarks general provisions are applied. That is why in this study, especially registered trademarks are discussed.Because of the reason that trademark carries economic importance, it is accepted that trademark can be a subject for legal affairs, transfer of trademark agreement is also one of these legal affairs. But to make a transfer agreement, you must comply with some rules.In this study, it is discussed that transfer of a registered trademark with agreement, in accordance with executive Decree Law No. 556. In this context, trademark rights; properties, functions, being subjected to transfer, transfer agreement?s properties, transfer with or independent from enterprise, sides of the agreement, the rules that must be obeyed while agreement is made, sale, donation, change of goods and properties regarding to agreements like?assignation of claims, transfer agreement?s registration, effects, results and the effects of registration are dealt with. In study, time to time it is also mentioned Trademarks Law Bill. The main purpose of the study is to investigate the problems that can be seen because of the transfer agreement of trademarks and application of transfer agreement.?