Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası bağımsızlığının rolü ve önemi, Türkiye ekonomisi açısından değerlendirilmesi
The role and the importance of Central Bank independence for the fight against inflation, its evaluation according to Turkish economy
- Tez No: 172995
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LALE ALKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Tüm dünyada yüksek enflasyonun ekonomiye ve topluma zarar verdiği ve fiyat istikrarının; ekonomik istikrarın, sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışının temel bir önkoşulu olduğu kabul edilmektedir. Donemler itibariyle farklılık gösterse de, merkez bankasının temel görevi para arzını kontrol ederek fiyat istikrarını sağlamak ve korumaktır. Para ekonomisinin yaygınlaşması, para ihracının kontrolünü ve merkez bankalarının önemini artırmıştır. Çünkü, günümüz ekonomilerinde iktisadi konjonktüre her zaman paralellik göstermeyen para ihracı, enflasyon sorununun en temel kaynağıdır. Bu durum, siyasal iktidarların, artan kamusal harcamalarını finanse etmek amacıyla, seçmenlerin tepkisi nedeniyle vergileme yerine merkez bankası kaynaklarını kullanmayı tercih etmelerinden kaynaklanmaktadır. Merkez bankası kaynaklarının rahatlıkla kullanılması, bu kurumları siyasal iktidarların etkisi altına sokarak, para politikasını etkin bir şekilde kullanmalarını zorlaştırmıştır. Bu açıdan merkez bankasının bağımsızlığı fiyat istikrarını sağlamanın önkoşulu olarak görülmektedir. Başlangıçtaki temel fonksiyonları hükümetleri finanse etmek olan merkez bankalarının zamanla genişleyen fonksiyonları, günümüzde azalarak, fiyat istikrarının sağlanması şekline dönüşmüştür. Bu hedefi gerçekleştirmek için tam bağımsız bir yapıya sahip olmaları gerektiği konusunda da genel bir uzlaşma oluşmuştur. Bu çalışmada, merkez bankalarının bağımsızlığını belirleyen temel kriterler incelenerek, bu kriterler çerçevesinde T.C. Merkez Bankası' nın ne kadar bağımsız olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ana amacı enflasyonla mücadele sürecinde merkez bankası bağımsızlığının öneminin vurgulanmasıdır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde merkez bankası bağımsızlığı siyasi engellemelerden uzaklaştırılmalı, hatta bağımsızlık anayasal bir zemine oturtulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is widely accepted that high inflation damages economy and society; and price stability is the most basic requirement for economic stability, sustainable growth and employment growth. Though it varies greatly according to the period, central bank's main function is to provide and maintain price stability by controlling monetary supplies. Control of exportation of money and the importance of central banks are increased by monetary economies becoming widespread. Because in contemporary economies, exportation of money which is not always collateral to economical conjuncture is the main reason of inflation problem. This situation grows out of government's preference of spending central bank's resources instead of taxation to finance increasing public expenses. From this point of view, independency of central bank is the only pre-condition of providing price stability. Central banks, whose main function was to finance governments, in time expanded this functionality to a larger scope. Lately, it has become central banks' main function to provide price stability, postponing other functions. To achieve this goal, it is widely accepted that central banks must be fully independent In this study; it is aimed to determine the independency level of The Central Bank of the Republic of Turkey by analyzing basic measures of value which determine the independency of central banks. Main purpose is to emphasize the importance of independence of central bank in struggling with the inflation. Especially in emerging countries like Turkey, independency of central banks must be protected from political objection and established on constitutional firm grounds. VI