Çukurova koşullarında üç cin mısırı (Zea mays everta sturt) çeşidinde bitki sıklığının verim ve bazı tarımsal karakterlere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 173018
  2. Yazar: BAYRAM ALİ ALANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV öz Bu çalışma; bitki sıklığının farklı cin mısırı (Zea maya everta Sturt.) çeşitlerinde verim ve bazı tarımsal karakterler üzerinde etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; üç değişik cin mısırı çeşitinin, sıra arası 70 cm, sıra üzeri ise 10 cm (14286 bitki/da), 15 cm (9524 bitki/da), 20 cm (7143 bitki/da), 25 cm 5714 bitki/da) ve 30 cm (4762 bitki/da) olarak ekimi yapılmıştır. En yüksek tane verimi 521,60 kg/da ile 70 cm x 25 cm (dekara 5714 bitki) bitki sıklığında Aydın çeşitinden, en düşük tane verimi ise Akşehir beyazı çeşitinden 70 cm x 10 cm (dekara 14286 bitki) bitki sıklığında elde edilmiştir. Bitki sıklığının artmasıyla koçan çapında, koçan ağırlığında, koçan boyunda ve bintane ağırlığında azalma olmuştur. En yüksek ta ne verimi 70 cm x 25 cm (dekara 5714 bitki) sıra üzeri aralığı ile ekilen parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out in order to investigate the influence of various plant densities on yield and some agronomic characterictics of three different local popcorn cultivars. In this study, three cultivars were grown at five different within row spacings (10, 15, 20, 25 and 30 cm) in rows 70 cm apart resulting with plant dersitles of 14286, 9524, 7143, 5714 and 4762 plants/da, recpectively. The highest grain yield of 522 kg/da was obtained from Aydın cultivars with 5714 plants/da. On the contrary, the lowest grain yield of 396 kg/da was obtained from Akşehir beyazı with 14286 plants/da. Increasing plant density reduced ear diameter, weight, and length and 1000 seeds weight. The highest grain yield was produced at 25 cm within row spacing (5714 plants/da.)