2-(1-(4-hidroksi-3-metoksifenil)propil)-4-metoksifenol, Ag ve Cu nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of antioxidant properties of 2-(1-(4-hydroxy-3-methoxyphenyl)propyl)-4-methoxyphenol, Ag and Cu nanoparticles
  1. Tez No: 989321
  2. Yazar: EBRU DÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Metal nanopartiküller (M-NP'ler) son yıllarda kataliz, tekstil, elektrik-optoelektronik, kimyasal -biyokimyasal sensörler, ilaç ve tıp gibi alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadırlar. Fiziksel ve Kimyasal metodlar kullanılarak başarılı bir şekilde sentezlenmektedir. Bu çalışmada, İsoeugenolün Friedel Crafts alkilasyonu ile sentezlenen polifenolik bileşiğin (PoFen) indirgeyici ajan olarak kullanıldığı Ag (PoFen@AgNP) ve Cu (PoFen@CuNP) nanopartiküller sentezlenmiştir. PoFen@AgNP ve PoFen@CuNP'lerin yapısal, optik ve morfolojik özellikleri FTIR, UV-Vis, SEM, XRD, EDX gibi analizler ile karakterize edilmiştir. TEM analizi ile PoFen@AgNP'lerin boyutları değişiklik göstermekle birlikte 50 nm den küçük küresel yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. PoFen@CuNP'lerin farklı boyutlarda çubuk şeklinde olduğu belirlenmiştir. XRD analizi ile nanopartikülün kristal yapılarının literatür ile uyumlu olduğu teyit edilmiştir. EDX analizleri incelendiğinde PoFen@AgNP'lerde ki Ag dağılımı %87.71, PoFen@CuNP'lerde ki Cu dağılımı ise %86.91 olarak bulunmuştur. Elde edilen PoFen@AgNP ve PoFen@CuNP'lerin antioksidan aktivitesi test edilmiştir. PoFen@AgNP ve PoFen@CuNP'lerin standartlara göre DPPH ve Süperoksit radikal giderme aktivitelerinin düşük ABTS katyon radikal giderme aktivitelerinin ise standartlara yakın değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenmiştir (Proje No: 2024/49).
Özet (Çeviri)
Catalysis, textiles, electrical-optoelectronics, chemical-biochemical sensors, pharmaceuticals, and medicine have all made substantial use of metal nanoparticles (M-NPs) in recent years. Physical and chemical methods are used to successfully produce them. In this study, PoFen@AgNP and PoFen@CuNP were synthesized using the polyphenolic compound (1) synthesized by Friedel Crafts alkylation of isoeugenol as a reducing agent. The structural, morphological and optical properties of PoFen@AgNP and PoFen@CuNP were characterized by analyzes such as FTIR, UV-Vis, SEM, XRD, EDX and TEM. TEM analysis revealed that the sizes of PoFen@AgNP varied but had a spherical structure smaller than 50 nm. PoFen@CuNP were determined to be rod-shaped in different sizes. XRD analysis confirmed that the crystal structures of the nanoparticle were consistent with the literature. When EDX analyzes were examined, the Ag distribution in PoFen@AgNP was found to be 87.71% and Cu distribution in PoFen@CuNP, 86.91%. The antioxidant activity of the obtained PoFen@AgNP and PoFen@CuNP was tested. It was determined that the DPPH and Superoxide radical scavenging activities of PoFen@AgNP and PoFen@CuNP were low compared to the standards and the ABTS cation radical scavenging activity was similar to the standards.