Obsidiyenlerin fizyon izleriyle tarihlendirilmesi ve gruplama çalışmaları
- Tez No: 173023
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
- V - ÖZ Yapılan araştırmada Tülintepe, Tepecik ve Çay- önü höyüklerinden arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılan obsidiyen buluntuları üzerinde çalışıldı. Bu örnekler önce fizyon izleri tekniği ile tarihlendir ildi. Bir kısım obsidiyen örnekleri ait oldukları tabakanın arkeolojik yaşını verirken diğer örnekler obsidiyenlerin oluşum yaşını verdi. Elde edilen yaşlar daha önce aynı örnekler için belirlenmiş C-14 ve obsidiyen hidrasyon yaşları ile uygunluk göstermiştir. Yaşlarda düzeltme yapmak için“iz büyüklüğü ve ”plato" düzeltme teknikleri kullanılmıştır. Düzeltmeler sonucunda elde edilen, obsidiyenin oluşum tarihi ile ilgili jeolojik yaşların iki grupta toplandığı gözlendi; birkaç yüzbin yıl ve birkaç milyon yıl. Bundan arkeolojik obsidiyen buluntularının farklı iki kaynaktan geldiği sonucuna varıldı. Ayni örnekler üzerinde yapılan termoliminesans gruplama çalışmaları ve atomik soğurma yöntemi ile iz element analizleri de bu örneklerin farklı iki kaynağa ait ola bileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- VI - ABSTRACT Fission track dating technique has been applied to obsidian artifacts found at various levels of Çayönü, Tülintepe and Tepecik excavations.The track size technique has been used to correct the archaelogical ages and plateau annealing technique has been used to correct the geological ages. Some of the artifacts which were found near the fire places and burned levels have given archaelogical ages which were consistent with C-14 ages and obsidian hydration ages of these levels. On the other hand, there were two groups of samples found to be partially faded gave geological ages. One grouped around a few million years, the other grouped around a few hundred thousand years. Thermo luminescence and atomic absorbtion spectroscopy studies on these obsidian artifacts show the existence of same kind of grouping.