A comparative study on Halide Edip Adıvar's The Clown and His Daughter as a rewrite
Halide Edip Adıvar'ın The Clown and His Daughter adlı eserinin yeniden yazım olarak karşılaştırılmalı incelenmesi
  1. Tez No: 173029
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çevirinin bir tür yeniden yazım olarak değerlendirilebileceği fikri çeviribilimde yeni bir araştırma alanı yaratmıştır. Çeviribilimde manipfilasyon okulu olarak bilinen teorik yaklaşıma göre, çeviri bir çok şekil alabilir; bunlardan biri de yeniden yazımdır. Gerçi bu yeniden yazım terimi genel bir kategori olarak bir çok tanıma sahip olsa da, çoğu zaman yeniden yapılandırma ve yeniden anlatımı dile getirmektedir. Mor Salkındı Ev kitabının giriş bölümünde Halide Edib eserlerini çevirmek ya da çevirtmek yerine yeniden yazdığını söyleyerek çeviri ile yeniden yazım arasında bir ayrıma gider. The Clown and His Daughter onun orijinali ingilizce olan eserlerinden biridir. Türkçesi Sinekti Bakkal olan bu eser Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahiptir. Bu tez The Clown and His Daughter adlı eserin iki versiyonu arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları bir yeniden yazım olarak tartışmayı amaçlamaktadır. Birinci bölümde çeviribilimle ilgili alan bilgisi sunularak yeniden yazım tartışılıyor. Anlam aktarımında kültürün önemli bir rolü olduğu için ikinci bölüm çeviriyle ilişkili olarak kültüre değiniyor. Üçüncü bölümde eserin edebi analizine yer veriliyor. Bir sonraki bölümde yazarın neden kaynak metnini yabancı dilde yazmayı tercih ettiği tartışılıyor. Beşinci bölümde neden Halide Edib 'in eserini çevirmek ya da çevirtmek yerine yeniden yazmayı seçtiğini yanıtlamak için bir karşılaştırma analizi yapılıyor ve yazarın stratejlerine değiniliyor. Bu bölümde ayrıca çevirisi yapılan örnek bir sayfa ile yazarın yeniden yazımını yaptığı aynı sayfanın bir karşılaştırması yeralıyor. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea that translation can be regarded as a form of rewriting has created a new research area in translation studies. According to the manipulation, school in translation studies translation can take several forms one of which is rewriting. Although the term rewriting has many definitions as a radial category, it often refers to reconstructing, retelling or renarration. In her introduction to Mor Salkındı £V, Halide Edib makes a distinction between translation and rewriting saying that she rewrote her own works instead of translating them. The Clown and His Daughter is one of her works whose original version is in English. The Turkish version Sinekti Bakkal has an important place in the Turkish literature. The present study aims at discussing the similarities and differences between the two versions of The Clown and His Daughter as a rewrite. In the first chapter, some background information about translation studies is given and rewriting is discussed. Since culture plays an important role in conveying meaning, the second chapter deals with culture in relation to translation. In chapter three, the literary analysis of the work is dealt with. In the next chapter, the writer's preference for a foreign language in her source text is discussed. In chapter five, a comparative analysis is done to answer the question why Halide Edib rewrote her own work instead of translating it or having it translated and her strategies are discussed. In this chapter a translated sample page is also compared with the same page rewritten by the writer. VII