Belgelendirilmiş toplam kalite yönetimi uygulanan organizasyonların öğrenen organizasyon olabilme kriterlerine uygunluk derecelerinin ölçülmesi
Measuring of certificated total quality management organization's inclination to dimensions of the learning organization
- Tez No: 173031
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, sürekli gelişme felsefesinin özündeki sürdürebilirlik koşulunu sağlayabilecekleri bir kültür yaratmaya imkan sağlayacak bir öğrenme sistemini yapılandırmayı hedefleyen, Toplam Kalite Yönetimini uygulamayı benimsemiş işletmeler için bir rehber sunarak, anket yoluyla öğrenen organizasyon olabilme kriterlerine ne derecede hazır olduklarını ortaya koyabilmeleri ve bunun performanslarına yansımasını periyodik olarak takip edebilmelerini sağlamaları amaçlanmıştır. Tez çalışmasında öncelikle değişkenlere yönelik yazılı kaynak (literatür) taraması yapılarak kavramsal bir çatı oluşturulmuş, daha sonra ISO 9001:2000 ve AQAP-120 belgelerine sahip Efe Endüstri ve Ticaret A.Ş. ' nin tüm çalışanları üzerinde uygulanan yapılandırılmış anket tekniği ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçüm aracı olarak Watkins ve Marsick ' in (1997) geliştirmiş olduğu“ Öğrenen Organizasyon Boyutları Anketi ”esas alınmıştır. Bu anketin kapsadığı içerik sayesinde, hem işletmenin sahip olduğu öğrenen organizasyon olabilme potansiyelinin ortaya konulmasına, hem de bu potansiyel ile işletmenin performansı ( finansal / bilgi performansı) arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasına imkan sağlamıştır. Anket vasıtası ile elde edilen verilerin analizinde istatistiksel analizden yararlanılmıştır. Araştırmada toplam dört adet hipotez (denence) sınanmış, sonuç olarak anketin işletmenin öğrenen organizasyon olabilme kriterlerine ( boyutlarına ) uygunluk derecesini, bilgi performansını ve finansal performansını güvenilir düzeyde ölçtüğü ; Efe Endüstri ve Ticaret A.Ş. 'nin, öğrenen organizasyon olabilmek için az da olsa bir gelişim gösterdiği, ancak halihazırda öğrenen organizasyon olabilmeye oldukça uzak olduğu ; işletmede öğrenen organizasyon olma boyutlarından diyalog ve sorgulama, içselleştirilmiş sistemler, sistem bağlantıları boyutları ile işletmenin algılanan finansal performansı arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu ; işletmede öğrenen organizasyon olma boyutlarından sürekli öğrenme, diyalog ve sorgulama, içselleştirilmiş sistemler, sistem bağlantıları ve liderlik boyutları ile işletmenin algılanan bilgi performansı arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu ; organ izasy önel bilginin kazanılmasının, finansal performansı olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışanların eğitim düzeyinin bilgi performansının kazanılmasına ivme kazandıracağı sonucuna ulaşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, It's aimed by presenting a guide for the companies that have adopted applying total quality management, which aim constructing a learning system that will enable creating a culture supplying sustainability condition in the base of continuous improvement philosophy ; that at which level they are ready to the dimensions of becoming a learning organization and enable them to allow checking the effects periodically by questionnaire.ln the thesis firstly, a conceptual framework has been constituted by carrying out a literature survey about variables, and then research is realized by structured questionnaire technique implemented on all employees of EFE Endüstri ve Ticaret A.Ş. that has ISO9001:2000 and AQAP-120 certifications. In research dimensions of learning organizations questionnaire ( DLOQ ), which was developed by Watkins and Marsick ( 1997 ) as measurement instrument, is taken as basic instrument. The DLOQ, in favor of its contents has enabled both putting forward the potential to become a learning organization the company has and the relationships between this potential and the financial / knowledge performance and components of the data found in the research with the help of questionnaire. In research ; totally four hypothesis have been examined and the results has shown that ; DLOQ measures the appropriateness degree to the dimensions of learning organizations, knowledge performance and financial performance at a reliable level ; and that EFE Endüstri A.Ş. demonstrates only a little progress to become a learning organization but at the present it's quite far from being a learning organization and that at the company there is a positive correlation between the dimensions of learning organizations such as inquiry and dialogue, embedded systems, system connections and perceived financial performance ; and that at the company there is a positive correlation between the dimensions of learning organization such as continuous learning, inquiry and dialogue, embedded systems, system connections and strategic leadership and perceived knowledge performance of the company ; and that gaining organizational learning effects financial performance positively. In addition, it is concluded that gaining of the knowledge performance is accelerated by employee's education level. Vll