Belge üretiminin denetimi ve düzenlenmesinde iş süreçlerine bağlı belge dolaşım şemalarının oluşturulması ve bir uygulama
Business process related document flow charts for inspection and arrangement of document creation and an application
- Tez No: 104837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SACİT KESEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dokümantasyon ve Enformasyon Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Adı“Belge Üretiminin Denetimi ve Düzenlenmesinde İş Süreçlerine Bağlı Belge Dolaşım Şemalarının Oluşturulması ve Bir Uygulama”olan bu araştırmanın amacı, kurum ve kuruluşlarda üretilen belgelerin denetimi, düzenlenmesi ve yararlandırılması yönünde yapılması gerekli işlemleri belirleme ve bir uygulama ile açıklamaktır. Kurumlar tüm belgelerini düzenlemelerine karar vermeli, iş süreçleri akış şemaları ve alt süreç akış şemaları veya bu ikisi arasındaki temel bileşkeleri oluşturmalıdırlar. Her birim zaman için bir iş süreci kullanılır, işin yürütülmesinde farklı bir yol vardır. İş sürecinde meydana gelen belgeleme zordur ancak imkansız değildir. Uygun belgeleme, standart uygulamaların ve (TPM'e uygun olarak) kalitenin anahtarıdır. İş süreçleri ile belge dolaşım şemaları arasında farklılıklar yoktur. Çünkü iş süreçlerinin incelenmesi gizli belge dolaşımlarını ortaya çıkarır. Gereksinim duyduğumuz olgu bir iş sürecinin kanıtı niteliğinde olan“Belge Dolaşım Şeması”dır. Kurum uygulamalarını belge dolaşım şemaları sayesinde yürütürken, tüm birimleri için bu çalışmayı yaygınlaştırmalıdır. Belge Dolaşım Şemaları için altı aşama : -İş süreçleri denetlenmeli ve akış şemaları oluşturulmalıdır. - Akış şemalarının doğru olarak tarif edilmesidir. - Belgelemenin incelenmesidir. -TQM, TPM'i oluşturan organlar ve sürecin gerektirdikleri isimlendirilir. - Kuruluş görevleri belgelendirilir. - Süreçlerin sınırları tanımlanır. Kurumlar iş süreçleri içinde yer alan belge dolaşım şemalarının yeni iş süreçlerini oluşturmak ve buna bağlı olarak belge dolaşım şemalarında gerekli güncelleştirilmelerin yapılmasını sağlamalıdır. Organizasyonların değişebilen yapılarının bir sonucu olarak doğan yeni iş süreçlerinin uyumu sağlanmalı, belge dolaşım şemaları güncelleştirilmeli aynı zamanda işlevsel hale getirilmelidir. Uluslararası standartlar düzeyinde yapılacak belge üretiminin denetimi ve düzenlenmesi ile kurumsal gelişmenin yürütülmesi, organizasyonlar tarafından tatmin edici olmalıdır. İşin yapılışı ve organizasyonel değişimler, karar mekanizmalarındaki tüm kritik iş süreçlerinin belgelendirilmiş olmasını gerektirmektedir. Değişen organizasyonlar ve iş süreçlerinde meydana gelen değişimler kurumun idari yapısını, kurum ve birimler arası iletişimi sekteye uğratmakta, iş görmede büyük zorluklarla karşılaşılmaktadır. Kuruluşlar bünyelerinden doğacak belgeye dayalı sorunlarını, iyi planlanmış“Belge Üretiminin Denetimi ve Düzenleme Projesi”ile çözebilir. Kurumlar ihtiyaç duyduğu uluslararası belgeleme konusundaki standartlaşmayı sağlamalı daha sonra belge üretiminin prosedürlerini ortaya koymalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, called“Business process related document flow charts for inspection and arrangement of document creation : an application”, aims at determining the required steps to control, arrange and profit from documents, which are created in a company and explaining these steps on a sample application. Companies should decide to organize all documents and build up their business process flow charts, the subprocess flow charts or a combination of the two. For every time period, a different business process is used, and for each process, there is a different way of working. Document creation during that process is difficult, if not impossible. Proper documentation is the key to standard applications ( in accordance with Total Process Management) and qualtiy. There are no differences between business process and document flow charts. Because analyzing the business processes unveils hidden document flow. We require a proof of the business process, i.e. a“Document Flow Chart”. While the company works the document flow-charts, it should expand the project within all its departments. There are 6 stages of creating document flow-charts : -- Business process are defined and flow-charted. - Flow-charts are described accurately. ~ Documentation is reviewed. - TQM, TPM members and process owners are named. - Enterprise-wide mission is documented. ~ Process boundaries are defined. The company will integrate its business process over the document flow charts, enabling the Total Process Management at greater levels of efficiency. It should create additional new business processes and should update its document flowcharts. As a result of changes in the structure of companies, the document flow charts should be adapted to the new business or be updated accordingly. Organizations should meet the international standards while producing, inspectig and arranging their documents.As business conditions and organizations change, the decisionmaker should have all critical business process documented. Changing structure and work-processes in a company hinders the management and the communication within its departments and so the funtions of that company. The problems due to poor documentation can be solved through the“Document Inspection and Organization Project.”The companies need to establish their standards concerning their international documentations and then form the procedures about creaing documents.