Farklı besi rasyonlarının Akkaraman kuzularında besi performansı ve bazı karkas karakterleri üzerine olan etkileri
The Effects of different fattening performance and some carcass characteristics of Akkaraman lambs
  1. Tez No: 17304
  2. Yazar: SİNAN SEFA PARLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi FARKLI BESİ RASYONLARININ AKKARAMAN KUZULARINDA BESİ PERFORMANSI VE BAZI KARKAS KARAKTERLERİ ÜZERİNE OLAN ETKİLERİ Sinan Sefa PARLAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Oktay YAZGAN 1991, Sayfa: 60 Jüri: Prof. Dr. Erdoğan SELÇUK Doç. Dr. Oktay YAZGAN Doç. Dr. Ramazan YETİŞİR Bu deneme, besiye alınan kuzularda farklı Azot kay naklarının besi performansı ve karkas özellikleri üzerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Denemede üç ayrı kesif yem karması kullanılmıştır. Rasyonlar aşağıdaki gibi düzenlenmiştir. Kontrol grubu fabrika besi yemi+fasülye sa manı, 1. deneme grubu arpa+pamuk tohumu küsbesi+fasülye sama nı, 2. deneme grubu arpa+üre+fasülye samanı 1. ve 2. deneme grublarına hayvanların ihtiyaçları seviyesinde vitamin ve mineral karışımları ilave edilmiştir. Deneme süresince 14 baş akkaramân kuzusu ad-libitum olarak yenilenmişlerdir. 91 gün devam eden denemede, grubların ortalama günlük canlı ağırlık kazancı bakımından gösterdikleri farklılıklar is tatistik olarak önemli bulunmuştur. Kontrol grubu ikinci deneme grubundan (P0.05). Karkas özellikleri yönünden grublar arasında kemik ağırlıkları ve göz kası alanları hariç önemli bir farklılık görülmemiştir (P>0.05). Kemik ağırlıkları bakı mından kontrol grubu ve ikinci deneme grubu, 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT FATTENING RATIONS ON FATTENING PERFORMANCE AND SOME CARCASS CHARACTERISTICS OF AKKARAMAN LAMBS Sinan Sefa PARLAT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Oktay YAZGAN 1991, Page: 60 Jury : Prof. Dr. Erdoğan SELÇUK Assoc. Prof. Dr. Oktay YAZGAN Assoc. Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR This research was conducted to investigate the effects of different nitrogen sources on live weight gain, feed efficiency and carcass characteristics in lamb fatte ning rations. Three prepared rations as follows, commercial ration+bean straw for the control group, barley+cotton seed meal+bean straw for the first experimental group, barley+ urea+bean straw for the second experimental group. First and second experimental groups were supplemented with vita mins and mineral premixes in appropriate amount. During the experimental period, 14 Akkaraman lambs were fed with the concentrated diets ad-libitum. Average daily live weight gains in the experimental period continued 91 days were found as 266 g, 217 g, 230 g for the animals in the control, first and second groups respectively. There were significant (P0.0.5). There were no significant differences(P>0.05) among average in feed efficiency of the groups.