Kartografyada renk ve renkli harita üretimi
Colour in cartography and reproduction maps in colour
- Tez No: 17306
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARTOGRAFYADA RENK VE RENKLİ HARİTA ÜRETİMİ UYGULAMASI VE ÖRNEĞİ I. Bülent GÜNDOGDU Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet YERCİ 1991. Sayfa :99 Jüri : Prof. Dr."Mehmet YERCİ Bu çalışmada, renkli haritaların röprodüks iyonu için ge rekli özellikler geniş bir şekilde incelenmiştir. Kullanıma hazır, renkli fotoğraf ik bir haritanın üzerin deki her bir rengin son halini alıncaya kadar geçirdiği basamak lar fizik kuralları çevresinde incelenmiştir, istenilen özellik lere sahip olan basıma hazır bir rengin, ışıktan spektral dönü şüme ve daha sonra bir altlık üzerinde görüntülenmesi çalışmala rı detaylı bir biçimde incelenmiştir.ii Çok renkli topografik bir haritanın, üretimi için gerek li teknik Özellikler, prova baskısından günümüzde bu konuda en modern yöntemlerden olan ofset baskıya kadar yapılan çalışmalar safhalar halinde incelenmiştir. üretim aşamalarını tamamlamış renkli bir haritanın, ama cına uygunluğu, anlatım gücü ve ifade kolaylığı açısından araş tırılmıştır. Renkli fotoğraf ik haritalarda eksiklikler tespit edilmiş ve bunlarla ilgili olarak çözüm yolları belirlenmiştir. Tez ile ilgili temel çalışmada 1/ 25 000, 1/ 100 000 ve 1/ 250 000 ölçekli haritalar üzerinde incelemeler yapılarak, renkli harita üretim yöntemlerinin eksik yönleri ve özellikleri gösterilmiştir. Uygulama amacıyla Müh. Mim. Fak. Jeod. ve Fot. Müh. ana- bilim dalı ölçme ve kartografya laboratuvarlarında çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT [.. :> i). - -i Masters thesis -'»'?*-:. - COLOUR IN CARTOGRAPHY AND REPRODUCTION MAPS IN COLOUR » İ. Bülent GÛHDOĞDU Selçuk University Graduate School of Natural arid Applied Sciences Department of Geodesy and Photogra-mmetry Engineer ing Supervisor : Prof. Dr, Mehmet YERCİ 1991, Page s98 Jury : Prof. Dr. Mehmet YERCİ In this study, required spesifications for the reproducti on of coloured maps mere studied widely processing steps, fros the begin ing till the end, of each colour on a coloured photografic, rs*dy to use aap was studied mit hin the theory of physies. Transformation of the light into a colour, »hich is ready for the printing and has the required spesificatios? and there af ter projection of the colour on to a map was studied in detail. Tecnical specification for the production the process from the initial printing to off- set printing of coloured topographic aap «as studied in stages.A coloured map whose production stages had been completed 'i ' was searched from the point of the suitabi lity, explanation power, easiness of the statement., Missing parts due to the printing «as determined and the : -> I ? solition for these problems mere determined, In this thesis, research ptorks were carrjed out on 1/25 000 1/100 OOO, 1/250 000 scale maps, and missing sides and specifications of the method of production of coloured maps Pier e shown. In this study, labor atuary works were carried out in the surveying and cartography laboratuary of the Department of Geodesy Photogrammetry of the Faculty of Engineering and architecture of the unii'er*lty of selcuk in Konya.