Ameliyathane faaliyetlerinin çizelgelenmesi ve bir hastane uygulaması
Scheduling of operating room activities and a hospital practice
- Tez No: 173296
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET ÇEKİÇ, Bülent. Ameliyathane Faaliyetlerinin..Çizelgelenmesi ve Bir Hastane Uygulaması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu tez çalışmasının amacı, hastanelerde ameliyathane faaliyetlerinin çizelgelenmesinin en verimli şekilde nasıl yapılabileceğini bulmaktır. Bu amaçla, amaç fonksiyonu klinik bazında ameliyathane kullanımını haftanın günlerine dengeli biçimde dağıtan (aynı zamanda toplam kurulum maliyetini minimize eden) bir karışık tam sayılı matematiksel model (MIP) oluşturulmuş, ve bir devlet hastanesine ait ameliyathanelerin kullanımına ilişkin toplanmış olan verilerle çözülmüştür. İncelenen hastanede mevcut durumda ameliyathaneler blok olarak cerrahi servislere tahsis edilmiştir. Böyle bir tahsis acil ameliyatların gerekmesi durumunda ameliyathane kullanımında darboğaz oluşabilecektir. Bu durumu ve gerekebilecek diğer durumları yansıtmak üzere oluşturulan senaryolarda model, mevcut durum ve alternatifler için çözülmüştür. Çözümler, mevcut durumun, acil vakalarla karşılaşıldığı anlarda bu durumu ancak belli bir maliyetle (kurulum, zaman ve dengesizlik maliyetiyle) karşılayabildiğim göstermektedir. Oluşturulan senaryolar çözüldüğünde servislerin, ameliyathanelerin yalnızca bir kısmım ortak kullanmaları durumunda, acil durum senaryolarını daha düşük zaman maliyetiyle karşılayabilecekleri ortaya çıkmıştır. Mevcut durumun acil olaylara açılmasındaki zaman maliyetleriyle karşılaştırıldıklarında, oluşturulan diğer senaryolarda servislerin ameliyatlarım daha dengeli bir biçimde yapabildikleri ve daha esnek kullanımının sağlandığı görülmektedir. Servislerin ameliyathanelerin tümünü kullanabilmesi (tüm tahsislerin kaldırılması) durumunda ise toplam kurulum maliyetleri sıfır olmaktadır ama bu durumda ortaya çıkabilecek olan ameliyathanelerin ekipmanlarının değiştirilmesi-yenilenmesi maliyeti çözümün çıktısında yer almamaktadır. Anahtar Sözcükler Çizelgeleme, Ameliyathanelerin Çizelgelenmesi, Karışık Tam Sayılı Programlama
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ÇEKİÇ, Bülent. Scheduling of Operating Room Activities and An Hospital Practice, Master's Thesis, Ankara, 2006. The purpose of this study is to find an optimal solution to the balanced distribution of surgical services to operating rooms. For that matter, a mixed integer programming model is developed. The objective function of the model aims to minimize setup costs and provides a weekly balanced distribution of operating rooms to surgical services. The actual data about the weekly usage of the operating rooms are obtained from the files of a public hospital. At the public hospital, from which the data are collected, operating rooms were already assigned to the surgical services. This kind of operating-room-allocation is expected to create bottlenecks in cases of emergencies. To exhibit the effects of emergencies and the changes in operating room assignments, some scenarios has been developed and the models is solved for all these cases. The results have revealed that the current assignment of the operating rooms to the clinics faces some time and set up costs to overcome the emergencies. When some of the surgical services are let to use at least some of the operating rooms freely, it is observed that the costs are reduced. The comparison of the current operating-rooms assignment emergency cases included, with the suggested alternatives, shows that the alternative scenarios exhibit more balanced operation distributions and a flexible operating room usage with less time and setup costs. The usage of all operating rooms without any constraining assignments by the surgical services, makes the total setup cost because (best alternative) zero. However, in this case, there occurs an operating-room-renewing costs which are not explicitly included into the model. Key Words Scheduling, Operating Room Scheduling, Mixed Integer Programming (MIP)