Hastanelerde zaman yönetimi
Ti̇me management i̇n hospi̇tals
  1. Tez No: 391181
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet koşullarının üstün performans gerektirmesi, işletmeleri ve yöneticileri zamanı etkili kullanmak zorunda bırakmış, zamanı denetim altına alma arayışlarını artırmıştır. Sağlık hizmetlerinde de bu konu son yıllarda çeşitli yerlerde tartışılan ve önemsenen bir konu olmuştur. Bütün kişi ve kurumlar için söz konusu olan zaman kavramı sağlık kurumları ve hastaneler için tıbbi ve yönetim açısından önem taşımaktadır. Tıbbi yönetim, hasta bakım ve tedavi hizmetlerini sunan klinikler, ameliyathane, acil ve poliklinik hizmetlerinin yönetimi ile hemşirelik ve tıbbi personel yönetimini kapsamaktadır. Hastaneler günlük tıbbi faaliyetlerini belirli alanlarda belirli zamanlarda gerçekleştirmek durumunda olan kurumlardır. Hastanelerin günlük faaliyetleri, poliklinik çalışma saatleri, acil servis, ameliyathane ve kliniklerin 24 saatlik çalışma planları, bayram, tatil ve hafta sonları çalışma programları önceden belirlenmekte, çalışanlara ve ilgililere duyurulmaktadır. Genel yönetim ise, diğer organizasyonlardaki yönetim faaliyetlerinin yanı sıra büro yönetimi, mali yönetim, personel yönetimi ve destek hizmet birimlerini kapsamaktadır. Sağlık kurumlarında zaman konusunda bağımlılığın diğer önemli boyutu da hasta ve hasta yakınlarının istek ve beklentileri ile ilgilidir. Hasta istek ve beklentilerinin karşılanması amacıyla sağlık kurumlarında zamanın ve kaynakların verimli yönetilmesi noktasında; etkin randevu sistemi, etkin raporlama, yetki devri, etkin sekreterlik mekanizması ve ziyaretçi yönetimine önem verilmesi gibi konular ön plana çıkmaktadır. Hastane yöneticilerinin hem çalışanların hem de hizmet alan kişilerin zamanlarını en tasarruflu şekilde yönetmek gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Hastaneler örgütlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, kişilerin bu hastanede işlerini en az zamanda nasıl halledip kurumu terk edebileceği konusu olmalıdır. Bu önem, hem hastane hem de hasta açısından olmak üzere iki taraflıdır.
Özet (Çeviri)
Depending on competitive conditions require superior performance, businesses and managers forced to use time effectively and it has increased its quest the time to get under control. This issue discussed on various platforms in recent years and has been considered as an important issue in Health services. The concept of time that concerned to all people and institutions is important in terms of the medical and management for health institutions and hospitals. Medical management includes providing care and treatment services clinics, operating room, management of emergency and outpatient services, nursing and medical staff management. Hospitals are institutions that must make daily the medical activities in specific areas at certain times. Daily operations of the hospital, outpatient clinic operation hours, emergency services, operating room and 24 hours of clinical work plans, festivals, holidays and weekends work programs are predetermined and these programs are announced to employees and relevant persons. The general management includes management activities in other organizations, office management, financial management, personnel management and support services units. Another important aspect of the dependence on time in health institutions is related to the demands and expectations of patients and their relatives. The issues come out to the forefront at the point of the management of time and resources efficiently to meet the demands and expectations of patients in health institutions such as effective appointment system, effective reporting, delegation of authority, emphasis on effective mechanisms secretary and visitor management. There is the responsibility of the hospital administrator for the most efficient way to manage the times of both employees and the service recipients. While hospitals are organized, one of the most important issues to be considered that how people can handle hospital things and can leave the institution as soon as possible. This importance is twofold, including both hospital and the patient's side.