The representation of the other in on the Road
Yolda'da ötekinin temsili
- Tez No: 640912
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, önde gelen Beat Kuşağı yazarlarından Jack Kerouac'ın Yolda kitabında II. Dünya Savaşı sonrası Amerikan toplumundaki ötekilerin tasvirini inceler. Beat Kuşağı, savaş sonrası Amerikan toplumunu etkisi altına alan konformisme karşı olan bir yazarlar grubu olarak ortaya çıkmıştır. Genel olarak beyaz orta sınıf erkeklerden oluşan bu yazarlar bulundukları dönemin düzenine ve stereotiplerine karşı isyankar olmalarına rağmen, toplumun ötekilerine karşı olan tutumları baskın grubun tutumuna benzemiştir. Kerouac'ın hikayesindeki kadın ve ırkı yüzünden ötekileştirilmiş karakterlerin anlatımı incelendiğinde, ataerkilliğin baskın yapısı ve beyaz olmanın ayrıcalığı anlaşılır. Kadın karakterlerin küçültücü biçimde anlatımı, eliştirmenler Kate Millett ve Gayatri Spivak'ın teorileri ile ele alındığında, Kerouac'ın kadınlara karşı tutumunun baskın grubun tutumunu yansıttığı ortaya çıkar. Benzer biçimde, siyahi Amerikalıların durumunun anlatım biçimi baskın grubun ayrımcı zihniyetini ve azınlıkların savaş sonrası gelen refahın dışında bırakıldığını gözler önüne sermektedir. Sivil haklar hareketinin önde gelen isimlerinden James Baldwin'in Kerouac'ın siyahi Amerikalıları anlatısına verdiği cevaplar, Kerouac'ın anlatıdaki küçümseyen tavrının baskın gruba olan benzerliğini ortaya koymaktadır. Kerouac konformist toplumun düzenine karşı bir isyan olarak yola çıkmış olsa bile, kadına ve ırkı yüzünden ötekileştirilmiş bireylere karşı tutumu incelendiğinde, bu bencil isyanın onu toplumun baskın kesiminden ayırmadığı ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
This dissertation studies the depiction of the others of post-World War II American society in the most prominent Beat Generation writer Jack Kerouac's On the Road. The Beat Generation emerged as a group of writers who were against the conformism surrounding the post-war U.S.A. Even though these writers were rebellious against the conventions and stereotypes of the era, as a group mainly consisting of white middle-class males, their approach to the others of society echoed that of the dominant group. The oppressive nature of patriarchy and white privilege becomes apparent in Kerouac's narrative when the representation of females and racialized others are examined. Inspecting the derogatory depiction of female characters with the theories of critics Kate Millett and Gayatri Spivak reveals that Kerouac's approach to women mirrors the same attitude of the dominant group. Similarly, the way African Americans are depicted in the story makes it possible to perceive the dominant group's discriminatory mindset and minorities' exclusion from the post-war prosperity. One of the prominent figures of the civil rights movement, James Baldwin's responses to Kerouac's narrative of African Americans exposes the resemblance of Kerouac's condescending attitude to the dominant group. Although Kerouac sets off his journey throughout the U.S.A. as a rebellion to conventions of the conformist society, analyzing his approach to women and racialized others unveils that, his self-centered rebellion does not distinguish him from the rest of the dominant group.