Transcutaneous electrical external nerve stimulator
- Tez No: 173827
- Danışmanlar: DR. ADNAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1979
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1 1 1 ÖZET Bilindiği gibi elektriğin ağrıları kesme özel liğini tıp dünyasında kesin sonuç veren yöntemlere yer leştirmek için yıllardan beri çalışmalar sürmektedir. Pu çalışmalar 1965 yılında Melzack ve Wall'un ortaya attığı Geçit Kontrol Kuramından (Gate Control Theory) sonra daha canlanmış ve özellikleri fizik tedavide kul lanılan araçlardan farklı olan yeni taşınabilir aygıtlar geliştirilmiştir, örneğin, Amerika'da tıbbi aygıt fir maları 1972 den bu yana yeni taşınabilir aygıtlar geliş tirmişlerdir. Bugün bu aygıtlarla yapılan sağaltım yöntemlerine kısaca TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) Türkçe olarak Derialtı Elektriksel Sinir Uyarımı denmektedir. Bu çalışmada çıkış parametreleri, yurt dışında geliştirilmiş aygı tlarınkine benzeyen ve üç çeşit dalga biçimi üretebilen bir sinir uyarıcı aygıt tasarımladık ve geliştirdik. Aygıt maksimum değer olarak 0.4 mA den 30 mA' e. kadar ayarlanabilen akım, 13 darbe/san den 124 darbe/san'e kadar ayarlanabilen darbe sıklığı ve 0.1 ms den0.53 ms'ye kadar ayarlanabilen darbe süresi vermek tedir. Dalga biçimleri, çift kutuplu kare dalga, tek i kutuplu kare da 1 get, ve iğne veya itkin dalgadır. Ayqı- tın çıkışı karbon işlenmiş lastik silikon iki elektrodIV ile deri üzerine uygulanmaktadır. Bu dalga biçimleri ve uyarı parametrelerini kul lanarak ağrının nasıl kesildiği bu güne kadar ortaya atılan kuramlarla kesin olarak açıklanamamıştır. Yapı lan en son çalışmalar elektriksel uyarımın, merkezi sinir sisteminde endorfin denen morfin'e benzer cisimlerin sayısını arttırdığını ve bu cisimlerin ağrıyı kesme de rol oynadığını ileri sürmektedir. Aygıt yapıldıktan sonra istanbul Tıp Fakültesinde, sonuçları görmek için 11 hasta üzerinde uygulamalar ya pılmıştır. Sonuçları özetleyecek olursak 11 hastadan 2 tanesi mükkemmel, 3 tanesi geçici (uyarı kesildikten sonra bir süre devam eden) ve 1 hasta iyi derece de ağrısızlık elde etmiştir. Geri kalan 5 hasta bu teda viden faydalanamamıştır. Çalışma şartlarını göz önüne alırsak, TENS tedavisinin en az klasik fizik tedavi yön temleri kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the pain killing abilities of electricity have been studied. Previous studies in this area have been evaluated and based on these results a transcutaneous electrical nerve stimulator has been built To determine the clinical usefulness of this instrument in vi vo, experiments have been performed on several pa tients at the Istanbul University Medical School with yery promising results. The stimulator has a current output which is con tinuously adjustable from 0.4 to 30 mA, pulse rate from 13 pps to 124 pps and pulse width from 0.1 to 0.53 ms. It can provide three types of waveforms; bipolar square wave, monopolar square wave and spike wave. Its output is applied to the nervous system by means of a pair of electrodes placed on the skin.