A study on Octopus vulgaris Lamarck Hemocyanin: Physiological adaptations
Octopus vulgaris Lamarck Hemosiyanini üzerine fizyolojik bir çalışma
  1. Tez No: 173839
  2. Yazar: ZEHRA ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GELDİAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1979
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Kafadan bacaklılar (Cephalopoda) omurgasızların en gelişmiş sınıfını oluştururlar. Diğer yumuşakçaların (Mollusca) aksine aktif ve etobur olan bu hayvanların yapısı genel yumuşak ça yapısının evrimsel etmenlerle değişimi sonucu oluşmuştur. Bu hayvanlar sahip oldukları yüksek metabolik hızın oksijen gerek sinimini karşılamak için plazmalarında bir solunum pigmenti i - çerirler. Bu pigment bakır içeren bir protein olan hemosiyanin- dir. Daha önceki çalışmalarda (Pilson, 1965» Betzer ve Pilson, 1975; Betzer ve Yevich, 1975) hemosiyania konsantrasyonunun sa dece türler arasında farklılık göstermediği, aynı zamanda bir türün bireyleri arasında da görüldüğü belirtilmektedir. Octopus vulgaris Lamarck hemosiyanini üzerine yapılan bu çalışmada, bakır ve hemosiyanin konsantrasyonlarının değişi mine bireyler arasında belirgin olarak rastlanılmadığı, bu ne - denle buna ancak deneysel hataların neden olabileceği düşünül - inektedir, örnek alman hayvanların ağırlık veya büyüklükleriyle hemosiyanin konsantrasyonları arasında herhangi bir ilişki go - rülememiştir. Solungaç kalplerinin (branchial hearts) büyüklüğü ile hayvanların büyüklüğü arasında bariz bir ilişki olduğu görülmek tedir. Bu durumun solungaç kalplerinin kan için yardımcı pompa lama organları olarak iş görmeleri nedeniyle doğal olabileceği dü şünü lmektedir. Hemosiyanin konsantrasyonu 100 mi kanda 6-7 gr. olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A Study on Octopus vulgaris Lamarck Hemocyanin : Physiological Adaptations (Octopus vulgaris Lamarck Hemosiyanini Üzerine Fizyolojik bir Çalışma) Zehra ÜNVER Ege Üniversitesinden Fakültesi Biyolojik Oseanografi Bölümü ABSTRACT Cephalopoda are the most advanced and most highly specialized of all invertebrates. The forces of evolution have modified the basic molluscan structural plan in these active, predatory organisms. The high metabolic rate which is a requirement of this active life is supplied with oxygen by a respiratory pigment found in the plasma. This pigment is the copper-containing protein, hem )cyanin. Earlier studies on hemocyanin (Pilson, 1965; Betzer and Pilson, 1975; Betzer and Yevich, 1975) have reported variations in the concentration of this protein not only between species but also within individuals of a species. The present study on the hemocyanin of Octopus vulgaris Lamarck suggests that the variation in the concentration of copper and hemocyanin between individuals is not significant and that it may be due to experimental error. There appears to be no relationship between hemocyanin concentration and the weight or size of the specimens, The size of the branchial hearts is correlated with the size of the experimental animals. This may be related to their function as accessory pumping organs for the blood. The concentration of hemocyanin in 100 ml. of 0. vulgaris hemolymph has been determined to be 6-7 g.