Yüzücülerde radyolojik kalp volümünün anatomik ve fonksiyonel vücut parametreleri ile ilişkisi ve kalbin fonksiyonel yeteneğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 174227
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1980
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
4-Q ü £ı hi îaşiarı 13-20 arasında değişen ve en az üç seneden beri düzenli antrenman yapan bir gurup yüzücüde (n=12) kalb-dolaşım sisteminin uzamış egzersiz stresine gösterdiği, yanıt araştırıl mıştır Bu amaçla yatar pozisyonda iki planda alınan teleradyo- gramlardan Ölçülen kalb boyutları mod if iye Rohrer-Kahlstorf for mülüne uygulanarak kalb büyüklüğü saptanmıştır. Yüzücülerde saptanan absolut ve rölatif kalb ve İlimleri benzer yaş ve fizik özellikte, düzenli bir sportif uğraşıda bu lunmayan kontrol gurubu '(nrl5) değerleri ve literatürdeki değer lerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The response of cardiovascular system to prolonged exer cise stress was investigated on swimmers (n=12) ranged 13-20 ye ars of age having regular training at least for three years. For this purpose cardiac diameters were obtained from teleradiograms in two planes taken in supine position and volumetric heart size was determined according to Rohrer-Kahlstorf formula modified by Keindell and Musshoff. The absolute and relative heart volumes of swimmers were compared with those of controls (ndl5) having comparable age and physical characteristics but no regular training, and other repor ted values. The mean absolute and relative heart volumes of swim mers were found significantly greater than those of controls (857 +171.1, 655+62.7, PO.01; 15.02+1.44, 11.9+1.35, PO.01) and al so differed from reported normal values.