Kliniğimizde uyguladığımız pediatrik anestezi yöntemlerinin karşılaştırılmasından elde edilen sonuç
  1. Tez No: 174424
  2. Yazar: REMZİ TEMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1979
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Anestezi uygulaması yapılan 577 bebek ve çocuk vaka sında 424 vakaya yarı kapalı To-and-fro sistemi, 57 vaka da AYRE'nin T parçası sistemi, 61 vakada sirküler sistem, 35 vakada İ, V, ve İ. M. cihaz kullanılmadan ketalar uy gulaması yapılmıştır. Yarı kapalı To-and-fro sistem kullanılan bebek ve çocuklarda klinik gözlemlerimize göre, zararlı etki yapa bilecek ısı artması veya azalması izlenmemiştir. AYRE'nin T parçası kullanılan vakalarda, özellikle 1-7 aylık çocuklarda daha fazla olmak üzere ameliyat ve anestezi esnasında ısı kaybının meydana geldiği müşahade edilmiştir. Sirküler sistemin 6-13 yaş gurubunda çocuklarda ye tişkinden pek farklı olmayan şekilde uygulanabileceği anlaşılmıştır. Ameliyathane dışında, 45 dakikayı aşmayan küçük cer rahi girişimlerde cihaz kullanılmadan ketalar uygulaması yapılabileceği anlaşılmıştır. -81-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The clinical study pesented is an assessment of the interactions between various systems used in our anaestesi- ology department covering 577 paldiatric cases. The siy stems applied were To-and-fro system in 424 cases, circular system in $1 cases, ayre's T-piece siystem in 57Ncases and IV. or I, M. ketalar alone in 35 cases. It hes not been observed that deleterious eppects resulting from the application of to-and-fro system in children and neonates are encountered neither in the from of heat loss nor heat accumulation. On teh other hand deleterios offects as heat loss have been observed in 1-7 nönth old babies resulting from the application of ayre's T-piece system. The application of the circular system have shown similar resul tsboth in adult and 3-6 age groups I.V. or İ.M, ketalar have been found reliable in minor surgical procedunes not exceeding 45 minutes and without the operative theathre facilities. -82-