Çeşitli antibiyotiklerin (vetimisin, tetra, alfasilin) alabalık yavrularında (Salma gairdnerii R.) canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme ve yaşama gücü üzerine etkileri
  1. Tez No: 17443
  2. Yazar: ÖZER AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu araştırma, çeşitli antibiyotiklerin (Verimisin, Tetra ve Alfasilin) alabalık yavrularında (Salmo gairdnerii R.) canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme ve yaşama gücü üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma dört gruplu ve üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Her tekerrüre 30 adet balık konulmuş ve toplam 360 adet balık denemeye alınmıştır. Denemede 2x0.5 m ölçülerindeki dikdörtgen şeklindeki beton yalaklar kuUanılmıştır. Balıklar gruplara (kontrol, verimisin, tetra ve alfasilin) rasgele dağıtılmışlardır. Bütün guruplara, günde üç defa olmak üzere, canlı ağırlıklarının % 5'i oranında yem verilmiştir. Antibiyotikler ise; 100 mg. ilaç/ 1 kg. balık / gün oranında yeme ilave edilmişlerdir. Tanımlar ayda bir yapılmıştır. Araştırma, 3-12-1990 tarihinde başlayıp, 89 gün devam etmiştir. Araştırmadan elde edilen genel bulgular, aşağıdaki gibidir. 1- Deneme süresince, kontrol grubunun ortalama canlı ağırlık artışı, 3.75 g' dan 13.47 g'a, verimisin grubunun 3.69 g'dan 13.85 g'a, tetra grubunun 3.69 g'dan 13.86 g'a ve alfasilin grubunun ise 3.77 g'dan 14.06 g'a yükselmiştir. Ayrıca, deneme süresince bütün gruplar için ortalama canlı ağırlık artışı 3.72 g'dan 13.81 g'a ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This experiment;was carried out to determine the influence of three antibiotics on the live weight gain, feed efficiency and survival rate of off springs of the rainbow trout (Salmo gairdnerii R.). The trial was designed as 4 groups with 3 repetitions containing 30 fish. A rectangular concrete pens of 2.0x0.5 m. sizes were used as experimental. Fish were randomly distributed to the treatments (Control, vetimisin, tetra and alf asilin). The feeding was conducted three times daily and the amount of feed was calculated as 5 % the body weight of fish for all groups. Antibiotics were added to dry feed at a level of 100 mg. drug/lkg of fish / day during the experiment period. The fish were weighted once every month. The experiment began in 03.12.1991 and lasted 89 days. General conclusions obtained from this investigation were as follows: 1- During the experiment period, the average live weight gains of control and experimental groups fed on vetimisin, tetra and alfasilin have reached from 3.75 g., 3.69 g., 3.69 g., and 3.77 g to 13.47 g., 13.85 g, 13.86 g., and 14.06 g. respectively. In addition,the average live weight gain for all groups have reached from 3.72 g. to 13.81 g.