Atatürk Üniversitesi çam koruluğundaki aribatid akorların (Acari) dikey dağılımları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 17444
  2. Yazar: KAMİL KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Kampusundaki sarıçam (Pinus syluestris L.) koruluğunda seçilen iki örnekleme bölgesinden oribatidlerin dikey dağılımı araştırılmıştır. Haziran 1990-Mayıs 1991 tarihleri arasında her ay birer kez örnekleme bölgelerinden döküntü ile 0-5 cm, 5-10 cm ve 10-20 cm derinliklerden toprak örnekleri alınarak içindeki oribatid türleri tesbit edilmiş, bölgenin yaygın bitkileri, sıcaklık, yağış ve nem diyagramları ile toprağın fiziko-kimyasal özellikleri de verilmiştir. Birinci bölgeden 7 türe ait toplam 981 birey yakalanmıştır. Bunların %16,1'i döküntüde %33,1'i 0-5 cm, %24, 7'si 5-10 cm ve %25,9'u 10-20 cm'lik derinlikteki toprak tabakalarında yaşadığı ve ayrıca bu türlerden Oribatula pannonica döküntüde, Tectocepheus velatus ve Passalozetes africanus 0-5 cm, Multioppia sp. 5-10 cm, Sphaerochthonius splendidus, Epilohmannia cylindrica ve Microppia minus 10-20 cm derinlikteki toprak tabakalarında dominant olduğu tesbit edilmiştir. İkinci bölgeden yakalanmış olan 14 türe ait toplam 649 bireyin ise %3,8'i döküntüde, %29,2'si 0-5 cm, %30,2'si 5-10 cm ve %36,6'sı 10-20 cm'lik derinlikteki toprak tabakalarında bulundukları görülmüştür. Bu türlerden; Tectocepheus velatus, Medioppia obsoleta, Rhysotritia ardua, Oribatula pannonica ve Multioppia sp. 0-5 cm, Phyllozetes emmae, Epilohmanni cylindrica, Medioppia obsoleta, Fosseremus laciniatus ve Hypochthonius luteus 5-10 cm, Sphaerochthonius splendidus, Xylobates capucinus, Ceratozetes sp.ve Microppia minus ise 10-20 cm'lik derinlikteki toprak tabakalarında dominanttır. Büyük vücutlu türler, genellikle toprağın üst kısımlarında ve döküntüde, küçük vücutluların ise daha aşağı tabakalarda yaşadığı, populasyon yoğunluğu ile organik madde miktarı, nem ve sıcaklık arasında doğrusalbir ilişkinin olmasına karşın aynı ilişkinin gözenek boşluğu ile tür dağılımı arasında bulunmadığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the vertical distribution of oribatid mites in two sampling areas of yellowpine woods (Pinus Sylvestris L) located in Atatürk University campus was investigated During the period of June 1990 - May 1991 one soil sample each month was taken from the litter and from the depths of 0 - 5 cm, 5 - 1 0 cm and 1 0 - 20 cm, and the oribatid species were determined in the soil samples. Additionally, the plant cover with widespread distribution, temperature, rainfall and humidity diagrams of the area have been given along with physical and chemical properties of the soil. In the first sampling area a total of 981 individuals belong to 7 species were obtained. The amount and the depths where they were encountered are as follows: 16.1% in the litter, 33.1% at the depth of 0-5 cm, 24.7% at 5-10 cm, 25.9% at 10-20. It was determined that Oribatula pannonica was dominant in the litter, Tectocepheus velatus and Passalozetes africanus were dominant at the depth of 0-5 cm, Multioppia sp. was dominant at the depth of 5-10 cm, Sphaerochthonius splendidus, Epilohmannia cylindrica and Microppia minus were dominant at the depth of10-20 cm. In the second sampling area a total of 649 individuals belong to 14 species were obtained. The amount and the depths where they were encountered are as follows: 3.8 % in the litter, 29.2 % at 0-5 cm, 30.2% at 5-10 cm, 36.6% at 10-20 cm. Of these species Tectocepheus velatus, Medioppia obsoleta, Rhysotritia ardua, Oribatula pannonica and Multioppia sp. were dominant at the depth of 0-5 cm, Phylozetes emmae, Epilohmannia cylindrica, Medioppia obsoleta, Fosseremus laciniatus and Hypochthonius luteus were dominant at the depth of 5-1 0 cm and Sphaerochthonius splendidus, Xylobates capucinus, Ceratozetes sp. and Microppia minus were dominant at the depth of 10-20 cm. It was determined that the species with large body generally located in the upper layers of the soil and in the litter, whereas, the species with small body were located in the lower layers. Although there was a direct relationship between the population density and quantity of organic matter, humidity and temperature, however, there was not such a relationship between the porosity of the soil and the distribution of the species.