Exo-ve endo-3,6,7-trioksa-trisiklo-(3,2,2,0,2.4)nonanların değişik çözücüler içerisinde termolizi ve CoTPP parçalanma mekanizmasının incelenmesi
- Tez No: 17445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Doymamış bisiklik endoperoksitlerin genel reaksiyonlarından biri oksijen radikalinin komşu çift bağa katılmasıyla syn- konfigurasyonda bis- epoksitleri vermesi için oksijen-oksijen bağının parçalanmasıdır. Oksijene komşu karbon- karbon bağı ve oksijen-oksijen bağının parçalanmasıyla oluşan ürünler doymuş bisiklik endoperoksitlerin termoliz ve CoTPP-kataliz reaksiyonlarında da gözlenir. Diğer taraftan epoksitler de biyolojik özelliklerinden dolayı endoperoksiüer kadar önemli bileşiklerdir. Bu çalışmada, peroksit bağı ve epoksit halkası taşıyan bu bileşiklerin sentezi ve termoliz reaksiyonları incelendi. Exo- ve endo-S.ö.T-trioksa-trisiklo-JS.Z^.O2'4] nonanlar (56 ve 57)2,3-dioksabisiklo-[2.2.2] okt-5-en (28) ve m-CPBA'ten elde edildi. Endo-epoksi endoperoksit (57) 170 "C da toluen içerisinde termoliz edildi ve reaksiyon karışımından epoksi diketon (62), hidroksi keton (65), epoksi diol (66) ve cİs-2,3-epoksi-cis-l-benzüolcsi-4-Wdroksisiklohekzan (64) ayrıldı. Aym ürünler endo-epoksi endoperoksitin (57) benzen içerisinde. termolizinden de gözlendi. Exo-S.oJ-trioksa-trisiklo-JS^^.O2»4] nonanın (56) toluen içerisinde 170 *C da termolizi tıans-2,3-epoksi-c&-l-ben2İloksi-4-Mdroksisiklohekzan (58), epoksi diol (59) ve epoksi diketonu (62) verdi. Diğer taraftan exo-epoksi endoperoksitin (56) benzendeki termolizinden trans-213-epoksi-cis-l-feniloksi-4- hidroksisiklohekzan (68) ve etilen (37) fragmentasyonu sonucu oluşan 2,3- epoksi süksinaldehit (69) ürünü gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the common reactions of unsaturated tricyclic endoperoxides is the cleavage of the oxygen-oxygen bond followed by addition of the oxygen radical to the adjacent double bond to give bis-epoxides with syn-configuration. The products that formed by cleaving of oxygen-oxygen and carbon-carbon bond to the adjacent oxygen are also observed from in thermolysis and CoTPP (cobalt- meso-tetraphenyiporphyrme)-catalyzed reaction of saturated bicyclic endoperoxides. Bicyclic endoperoxides have been the subject of many investigations due to their synthetic usefullness and their biological importance. On the other hand, epoxides are also important compounds as endoperoxides because of their biological properties. Therefore the thermolysis reactions and synthesis of these compound that contain peroxide linkage and epoxide ring have been studied in this work. Exo-and endo-3,6,7-trioxa-tricyclo-[3.2.2.02,4] nonanes (56), (57) have been obtained from 2,3-dioxabicyclo [2.2.2] oct-5-en (28) and m-CPBA. Endo-epoxy endoperoxide(57) was thermolyzed in toluene at 170 °C. Then epoxy diketon (62), hydroxy ketone (65) epoxy diols (66) and cis-2,3-epoxy- l-benzyloxy-4-hydroxycyclohexzane were seperated from reaction mixture. The products that are similar to above product have been also observed by thermolyzing of exo-3,6,7-trioxa-tricyclo-[3.2.2.02'4] nonane (56) toluene at 170 °C giving trans-2,3-epoxy-cis-l-benzyloxy-4-hydroxycyclohexzane (58), epoxy diols (59) and epoxy diketone (62). On the other hand, trans-2,3-epoxy-cis- l-phenyloxy-4-hydroxycyclohexzane (68) and 2,3-epoxy succinaldehyd (69) that formed as a result of ethylene (37) fragmentation have been observed from the thermolysis of exo-epoxy endoperoxide in benzene.