Akut st elevasyonu ile seyreden miyokard enfarktüsünde plazma osteopontin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma osteopontin levels in patients with acute st segment elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 193227
  2. Yazar: KAAN OKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DENİZ DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETAterosklerotik koroner arter hastalığı (ASKH) tüm dünyada halen en önemli ölümnedenidir. Akut koroner sendromlar (AKS), ASKH spektrumu içerisinde en yüksek ölümve sekel oranlarına sahip klinik tablolardır. Bu nedenle AKS' lerde erken tanı ve riskdeğerlendirilmesi konuları büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda göğüs ağrısının ilk 12saati içerisinde olan akut ST segment elevasyonlu miyokard infarktüsü tanısı almış 80hasta değerlendirlmiştir. Hastaların 30'u primer perkütan koroner girişime alınmış, 50hasta trombolitik tedavi ile takip edilerek yatışlarının 3. gününden sonra anjiografikdeğerlendirilmeye alınmıştır. Hastalardan ilk değerlendirme anında ve yatışlarının 3.gününde kan örnekleri alınarak plazma osteopontin düzeyleri tayin edilmiştir. Hastalarıngeliş osteopontin düzeyleri, kontrol grubuna göre ve 3. gün osteopontin düzeyleri, gelişdeğerine göre belirgin yüksek saptanmıştır. 3. gün osteopontin düzeyindeki yükselme, heriki reperfüzyon tedavisi ve MI lokalizasyonu (anteriyor/non-anteriyor) gruplarında benzeroranda izlenmiştir. 3. gün osteopontin düzeyinin, klasik kardiyovasküler risk faktörlerindende (hipertansiyon, diyabet, sigara, yaş ve cinsiyet) etkilenmediği saptanmıştır. Osteopontindüzeyleri ile klinik önemi kanıtlanmış kardiyak belirteçler, koroner arter hastalığıyaygınlığı, MI zemininde gelişen sol ventrikül disfonksiyonu ve hastane içi istenmeyenkardiyovasküler olaylar arasındaki ise ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda değerlendirilenhasta sayısı yeni bir kardiyak belirteci test etmek için yeterli miktarda değildir. Bu nedenle;çalışmamız akut MI zemininde plazma osteopontin düzeylerini ve klinik önemini inceleyenöncül çalışmalardan biri olarak değerlendirilmeli ve bulgular daha büyük ölçekliçalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCoronary atherosclerotic heart disease (CAHD) is stil an important cause of thedeath all over the world. Acute coronary syndromes (ACS) are the clinical presentationswhich have the highest death and sequela incedences in the spectrum of CAHD. Earlydiagnosis and risk evaluation have great importance in ACS. In our trial, 80 consecutivepatients with the diagnosis of acute ST segment elevation myocardial infarction (MI), whowere admitted within the 12 hours of the onset of chest pain were examined. 30 of thepatients were underwent primary percutaneus coronary intervention. The left 50 patientswere treated with trombolytic medication and after the 3rd day of admission they wereunderwent coronary angiography. The plasma osteopontin levels were assesed atadmission and on 3rd day for all patients. The osteopontin levels measured at theadmission were detected higher than the levels of control group. Subsequently, theosteopontin levels measured on the 3rd day were detected higher than the levels ofadmission. The increase at the 3rd day osteopontin levels were detected in everyreperfusion treatment group and localization of the MI. 3rd day osteopontin levels weredetermined as independent from the classical cardiovascular risk factors (hypertension,diabetes mellitus, cigarette smoking, age, gender). Any significant relationship was notedbetween osteopontin levels and cardiac markers with established clinical importance,extent of coronary artery disease, left ventricular dysfunction in the setting of MI, majoradverse cardiovascular events observed in hospital. The number of the patients recruitedfor our trial was not adequate enough to test a new cardiac marker. Our trial should beevaluated as a preliminary study examining the osteopontin level and its clinicalimportance in the setting of acute MI and the findings should be supported with largerscale trials.