Toplumsal dönüşüm bağlamında halkevleri
People's houses within the context of social transformation
  1. Tez No: 174955
  2. Yazar: METİN MURAT KALYONCUGİL
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Halkevleri örgütlenmesinin 1930'lardan günümüze uzanan zaman dilimi içinde geçirdiği temel dönüşümleri konu almaktadır. Genç Cumhuriyet rejiminin kuruluş ve pekişme döneminin özgün bir sosyal politika aygıtı olarak gündeme gelen Halkevleri kurumu, devlet- toplum ilişkisinin gelişme örüntülerindeki farklılaşmalarla son derece örtüşen bir tarihe sahiptir. Tam da bu nedenledir ki, Halkevlerini çalışmak, Türkiye Cumhuriyetinde devlet- toplum ilişkileri ile toplumsal hareketler ve toplumsal muhalefetin anlaşılması bakımından da son derece önemlidir. Burada söz edilen genel yapı ve süreçleri Halkevleri kadar kendi tikel tarihi içinde barındıran bir başka kurum bulmak zor olsa gerektir. Dolayısıyla, Halkevlerini incelemek, aynı zamanda Cumhuriyet tarihini, Türkiye'nin geçirdiği iktisadi, toplumsal, siyasal değişimleri de incelemek anlamına gelecektir. Tez çalışmasında Halkevleri, Türkiye'nin 80 yılı aşkın cumhuriyet tarihinin evreleri arka planında incelenmiş, başlangıçta cumhuriyetin“yurttaş biçimlendirme”projesinin bir ürünü olarak oluşturulan bu kurumun devletten bağımsızlaşma süreci ile Türkiye toplumunun sancılı tarihi arasındaki koşutluklar sergilenmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler Halkevleri, devlet, toplum, sosyal politika, dönüşüm.
Özet (Çeviri)
This study aims to point out the organizational phases and transformations of the People's Houses (Halkevleri) that involves the period from 1930's up to today. People's Houses are political organizations that were set up for a special purpose by the newly established Republican regime in its foundation and strengthening periods and their history overlap with the transformations of the state-society relations. Due to this fact, to study People's Houses is very essential in order to understand the state-society relations and the history and context of the social opposition movements. It is not easy to find another institution that bears all of the general characteristics of the phases trough which the republic has evolved. So dealing with People's Houses means dealing with all of the economical, social and political transformations that have been experienced by the young republic. People's Houses are organizations set up as a part of“citizen-conciousness raising project”by the state but they gained their independence through time. In this thesis, People's Houses project, its realization and its turbulent phases are studied with an eye on its congruences with the history of the Turkish Republic. Key Words People's Houses, State, Society, Social Policy, Transformation.