Temettü politikaları, vekalet teoremi ve firma yatırımları ilişkisi
Interaction of dividend policies, agency theorem and the corporate investment
- Tez No: 174972
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLDAL GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
lî ÖZET GÜNER, Ceren Berksu. Temettü Politikaları, Vekalet Teoremi ve Firma Yatırımı İlişkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı, firmaların, büytMüMerinin, temettü dağıtım politikalarının ve“Tobii! q”değeri olarak da tanımlanan piyasa değerinin defter değerine (PD/DD) oranının firma yatırımı üzerindeki etkisini açıklamaktır. Yasal düzenlemeler kısıü altında temettü politikalarına karar verenlerin yöneticiler olması kapsamında vekalet teoremi de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada temettü politikası olarak nakit temettü dağıtımı yapılıp yapılmadığı ve eğer yapıldıysa bunun hangi oranda gerçekleştirildiği esas alınmıştır. Veri seti İMKB'de işlem gören 135 adet firmanın 1998-2003 yıllan arasındaki dönem sonu mali tablolarından elde edilen oran ve kalem büyüklüklerinden oluşmaktadır. Çalışmada Î998 -2003 yılan arasındaki veriler kullanılarak; temettü dağıtım oranı, firma büyüklüğü ve (PD/DD) oranı değerinin firma yatırımı üzerindeki etkisini açıklamak amacıyla doğrusal bir model kurulmuştur. Analiz yöntemi olarak doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu yıllar için yapılan katsayı analizi sonuçlarına göre; bütün bağımsız değişkenler istatistiksel olarak anlamlı olmakla birlikte; bağımsız değişkenlerin yaîmmlar üzerindeki etkisinin yıllara göre fakiıhk gösterdiği, özellikle temettü dağıtım oram ve fimıa büyüklüğü ile firma yatırımları arasında beklenilenin tersine pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Temettü dağıtım oranı ile yatınmlar arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenen 1998 yılı için bu durum bu yılda çalışmada yer verilen "ikame modeif'nin geçerli olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Aaafaiar S§sciklsr Temettü Politikaları, Vekalet Teoremi, Firma Yatırımı, İkame Modeli
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT GUNER, Ceren Berksu. Interaction of Dividend Policies, Agency Theorem and the Corporate Investment, Master Thesis, Ankara, 2006 The aim of this study is to explain the effects of dividend policy, firm size and firm's market value to it's book value (MV/BV) ratio also known as Tobin's q on the corporate investment. The agency theorem has been involved in the study as the managers determine the dividend policy subjected to the legal authority orders. In this study what regarded as a basic issue of the dividend policy is whether the firms distribute cash dividends and at what rate. Data used in this study are obtained from Istanbul Stock Exchange (ISE) database. The data set consist of year end financial statement items and ratios of 135 non financial firms traded on ISE for the period between 1998-2003. In order to measure the effects of above mentioned independent variables on corporate investment a linear econometric model was established and linear regression was applied as an analysis method. The analysis results have shown that the model had explanatory power -even too little- only for the years 1998 and 1999. For those years the ail of the independent variables were statistically significant. But the relation between independent variables and corporate investment was different from what was expected in the year 1998. Especially the positive relation between dividend pay out ratio and corporate investment interpreted as 45the substitute model" conditions exist in 1998. Key W©rds Dividend Policies, Agency Theorem, Corporate Investment, Substitute Model