Almanya'daki Türkiyeli göçmenler özelinde asimilasyon ve entegrasyon
Assimilation and integration in immigrants from Turkey in Germany
  1. Tez No: 174974
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL ÖZBUDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Dünyada meydana gelen yeni gelişmelerle birlikte göç olgusu da değişmekte ve değişimler çerçevesinde yemden tanımlanmaktadır. Oluşan yeni yapılar içinde, bir yandan devletlerin göçe karşı konumlan değişirken, diğer yandan göçmenlerin uyum, göçü algılama ve tavır geliştirme biçimleri de değişime uğramaktadır. Aynı coğrafyadan çoğu zaman farklı biçimlerde göç eden Türk ve Kürtler, göç süreçlerine farklı tepkiler vermektedirler. Almanya'da îslam unsuru ile öne çıkan Türk göçmenlere karşılık Kürtler, İslam'ı kültürel belleğin merkezine almamakta, farklı örgütlenmelerle, hem birbirlerine hem de alıcı topluma karsı farklı sınırlara vurgu yapmaktadırlar. Kürtler modernist bir yaklaşım sergileyerek alıcı toplumun uyum konusundaki beklentilerine daha yakın durmaktadırlar. Buna karşın uyum konusunda Türk göçmenler parçah bir tablo sergilemektedirler. Bu durura, göçmenlerin kimlik oluşumlarına da etki etmektedir. Islamî temelde yapılandırılan örgütlenmeler çerçevesinde Türk kültürü, asimile edici alıcı kültüre karşılık, özünü koruma yönelimi ile ortaya çıkarak, bir tür meydan okuma alanı yaratmakta ve bunun marjinalleşme, gettolaşma gibi etkileri olmaktadır. Kürt örgütlenmeleri ise Türk kimliği ile çatışma içine girerek etnisist bir biçim almaktadırlar. Bunların bir sonucu olarak Kürtlerin, uyuma Türklerden daha çok yakın oldukları sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler Dış Göç, asimilasyon, entegrasyon, kültürleşme, ulusaşın ağlar, etnik niş ekonomisi, modernleşme, kimlik, çokkültürcülük, damgalanma
Özet (Çeviri)
With the new developments in the world, immigration is a phenomen on that changes and redefines the frames of these changes. Inside these new structures, the related states change their positions towards immigration, whereas, integration, perception and attitudes of immigrants also varys. Turks and Kurds, emigrated from the same geography in different ways, veact differente to immigration processes. Turkish immigrants become visible with Islam, whereas the Kurds do not centralize Islam in their cultural memory and emphasis different borders between themselves and the host community. Kurds also tend to conform more to the expectations of the host country about integration by adopbing a modernist approach. However, Turkish immigrants are more segmented vis-a-vis the integration process. This situation also affects the identity formation processes of the immigrants. In the framework of the organizations constructed on Islamic bases, Turkish immigrants seem to insist on protecting the core values against assimilation and host community; thies creating a challenging sphere and causing such consequences as marginalization and ghettoization. On the other hand, the Kurdish organizations asume an ethnisist form conflicting with the Turkish identity. The study has showed that Kurdish immigrants are more positively inclined to words integration processes proponed by the host society then the Turkish immigrants. Key Words Immigration, assimilation, integration, acculturation, transnational area, ethnic niche economy, modernization, identity, multiculturaiism, stigmatization.