Özel amaçlı toplantı salonlarının iç mekan oluşumuna bir yaklaşım
An approach to the constitution of interior spaces of the private purposed meeting rooms
  1. Tez No: 174975
  2. Yazar: FEHİME YEŞİM GÜRANİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Toplantı olgusu, yönetim amaçlı ya da bilimsel amaçlı yapılsın çağdaş yaşamın gereksinimleri arasında yer almaktadır. Değişen kullanıcı gereksinimlerine yanıt verecek özel amaçlı toplantı mekanlarının; farklı toplanti anlayışlarına ve iç mekan değişkenlerine çağdaş bir yaklaşımla yeni teknolojik olanaklara uyum sağlayabilecek esneklikte tasarlanabilme olanakları çeşitli açılardan incelenmiştir. Özel amaçlı toplantı mekanlarının, toplantı biçimi ve kullanıcı değişkenlerine göre analizi yapılarak, edinilen bilgiler ışığında, tasarım kriterleri, bilimsel ve sanatsal anlayışla sunulmaya çalışılmıştır. Toplantı olgusunun göçebe hayat düzeninden başlayarak geçirdiği evreler; toplantıların amacı, toplantı biçimleri dönemlere ve kültürlere göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda farklı toplantı yakiaşımlannda değişik iç mekan düzenlemeleri ve donatı anlayışları görülmektedir. Konu kapsamı içinde yer alan örnek toplantı hacimleri, çağdaş rasyonel toplantı iç mekan tasarım ölçütleri çerçevesinde iç mekan biçimlenmeleri bilimsel ve sanatsal yönden irdelenmiştir. Çağdaş toplantı anlayışı ve farklı toplantı çeşitlerinin tanımlan yapılarak bu toplantıların gerçekleştirildiği mekanlarda; toplantının amacı, katılımcı sayısı, iç mekan düzenleme değişkenleri, değişen kullanıcı gereksinimleri çerçevesinde optik düzenlemeler, ses düzenlemeleri, aydınlatma ve estetik gereksinimleri, mobilya ve donatıların toplantı mekanı ile etkileşimi saptanmış ve iç mekanı biçimlendiren olguların analizi yapılmıştır. Çalışmanın özgün bölümünde; önceki bölümlerden edilen veriler ışığında, çağdaş toplantı salonlarının amaca uygun oluşum ölçüt ve sistematiğinin sentezi yapılmıştır. Özgün çalışma alam olarak belirlenen mekanlar, toplantı olgusunun teknik ve estetik gereksinimleri açılarından incelenmiş, toplantı mekanının çağdaş tasanın yaklaşımları tespit edilmiştir. Elde edilen çağdaş toplantı mekanı verileri doğrultusunda tasarım önerileri sunulmuştur. Ânabtar Sözcükler Konferans Salonu, Toplantı Salonu, Kongre Merkezi, Kültür Merkezi, Konferans, Toplantı, tç Mimarlık» Mimarlık.
Özet (Çeviri)
The meeting fact that done either administrative purposed or scientific purposed took place within the necessities of conlsmpoxary life. The possibilities of design that can adopt to the new technological progresses with a contemporary approach for the private purposed meeting spaces that show changes according to the user needs are investigated in different point of views. According to the knowledge that gained by analyzing the meeting type and user variables of the private purposed meeting, spaces, design criteria are presented through the understanding of science and art. The phases of the meeting fact starting from the nomadic life; the purposes and forms meetings show differentiations according to the cultures and periods. In that connection, varying interior space organizations and furnishings are seen in different approaches of meeting. The samples of meeting spaces within the context of the subject are investigated in scientific and art methods principles of contemporary rational interior space design. The definitions of the understanding of contemporary meeting rooms and different meeting types are done and the determinations and analyses of the facts for the shaping of interior spaces are done according to the; purpose of meeting, number of participants; the variables of interior space organizations, the optical organizations according to the varying user needs, acoustic organizations, the iEumination and aesthetic necessities, the interaction of the furnishings and equipments with the meeting room. In the original chapter of the thesis; under the directions of the givens that have taken from the previous chapters, the syntheses of the dimensional and systematical formation of the contemporary meeting rooms are done related to their purposes. The spaces that are deteimined for the original work are searched according to the technical and aesthetic necessities of the fact of meeting; the contemporary design approaches of the meeting room are defined. In the light of the findings and data obtained from the study the design criteria are presented related to the contemporary meeting spaces. Ksy Words Conference Room, Meeting Rjaom, Congress Center* Convention Center, Conference, Meeting, Interior Architecture, Architecture.