Kars'ta sözel hikayecilik ve hikayeler
Oral narrative in Kars and stories
  1. Tez No: 174978
  2. Yazar: MUAMMER METE TAŞLIOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 901
Özet
Çalışmada, Kars sözel hikâyeciliğinin genel yapısı, günümüzdeki durumu ve teorik çerçevede değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma, genel hatlarıyla; giriş, dört bölüm ve metinlerden oluşmaktadır. Giriş kısmında, çalışmanın yapıldığı saha hakkında bilgiler ve hikâyeciliği konu alan Türkiye ve Kars merkezli çalışmalar verilmiştir. Birinci bölümde, Kars'ta hikâyecilik geleneği, ilk temsilcilerden başlanarak ele alınmıştır. Hikâyeciliğin, Kars'ta, amatör ve usta anlatıcılar bağlanımdaki son durumuna dair tespitler yapılmıştır. Ayrıca, geleneğin etkileşim sahaları ile birlikte, icracılar ve hikâye repertuarı üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm, esas olarak, hikâye icra mekanları üzerine kurulu olarak oluşturulmuştur. Sözel ortam icraları ve elektronik ortam icraları, aktif ve pasif ortamlar şeklinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, sözel hikâyeciliğin teorik yapısı içerisinde; icracı, dinleyici, bağlam başlıkları, hikâye anlatım sistematiği ele alınmıştır. Bu bölümde hikayelerdeki nazım kısımları ve müzik konusu üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise, tamamı tarafımızdan derlenen metinlerin motif yapısı ile, dü ve üslûp özellikleri incelenmiştir. Kars'ta farklı köylerden ve yurt içinde farklı şehirlerden derlediğimiz hikâyelerin transkribe edilmiş metinleri çalışmanın sonuna eklenmiştir.Anahtar Sözcükler Kars, sözel anlatım, hikâyecilik
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined the general structure of oral narrative in Kars, and its situation of today and theoric evaluation. This study, in general, consists of introduction, four chapters and texts. In the introduction, it has been given the information about the area where the study was done, Türkiye, and Kars centered story telling studies were given. In the first chapter, story telling tradition in Kars was taken up starting from its early representatives. Fixation about story telling and its update form between amateur and professionals story tellers were done. Also, story teller and story repertoire included the interaction area of tradition were emphasized. The second chapter, essentially, was built on the places where the stories are told. Orally performing and performing in electronic areas were searched in the form of active and passive circles. In the third section, in theoric structure of story telling, story teller, audiences, headings of context and systematic of story telling were studied. In this part it was studied on poetic sections of the stories and theme of music. And in the fourth section, pattern, language and style of text which were completely composed by us were searched. Transcribed texts of stories which are composed from different villages in Kars and different cities in Türkiye were added to the end of the study. Key Words Kars, oral narrative, story telling