Teaching English as a foreign language to the visually impaired young learners in Turkey
Görme engelli gençlere İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretimi
  1. Tez No: 174985
  2. Yazar: FIRAT AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma Türkiye' de Görme Engellilere Yabancı Dil Öğretimi alanındaki problemleri tartışmaktadır. Bunun yanında, şu an ve daha önceden, gören insanlar için dünya literatüründe uygulamaya konan İngilizce öğretimi yöntemleri üzerinde açıklamalarda bulunup, hangi yöntemler üzerinde yoğunlaşılması gerektiği konusunda öngörülerde bulunmaktadır. Bu çalışma, özel eğitim alanında yaygın olarak kullanılan bilginin yabancı dil öğretimine uygulanmasını hedefler. Bu zamana dek Yabancı Dil Eğitimi alanında birçok öngörülerde bulunulmuştur; ancak, bu alanda yazılanların neredeyse tümü gören insanların çerçevesinde düşünülmüş ve özellikle Türkiye'de görme engellilere İngilizce öğretimi ihmal edilmiştir. Bu sebepten dolayı, bu çalışmanın temel amacı Görme Engelli Türk vatandaşlarının İngilizce becerilerini geliştirmek ve bu yolda karşılaşılacak problemler üzerinde çözümlere varabilmektir. Bunun ötesinde, gözlemler esnasında karşılaşılan sorunlara da değinmektedir. Bu yorumlar ve öngörüler literatüre ve yazarın sekiz Görme Engelli öğrenciyle yaptığı beş haftalık uygulama esnasında karşılaştığı kendi gözlemlerine dayanmaktadır. Anahtar Sözcükler Görme Engeli, Görme Engelliler, Görme Engellilerin Eğitimi, Görme Engellilere İngilizce Öğretimi
Özet (Çeviri)
The present cross-discipline study intends to portray the problems in teaching English to the students with visual impairment, and to examine how much of available foreign language teaching (FLT henceforth) methodology used for the fully sighted people can be applied and adapted to the visually impaired learners by extensive scanning of the literature some of which has already been in practice The purpose of this study is to report how the knowledge and techniques of special education can be adapted and applied to the development of teaching English as a foreign language to the visually impaired children. Although much has been voiced regarding FLT methods hitherto, virtually the whole literature concerning English Language Academia seeks to expand the ways of how the teaching of English should be done, disregarding the learners in need of special education. Therefore, fulfilling the need of Turkish people with visual impairment to improve their English skills is the foremost thrust of this study for exploring the problems that visually impaired encounter in learning a foreign language. It further states the problems encountered in the Turkish context and has an attempt to give solution pertaining to FLT to the visually impaired learners. These remarks are all going to be based on the literature and the author's own analysis and observations during the course of applications to eight visually impaired learners. Key Words Visual Impairment, Visually impaired, Education of Visually Impaired, Teaching English to the Visually Impaired Learners.