Görme engelli öğrencilere yabancı dil olarak Arapça öğretiminde eğitsel oyun yönteminin kullanılması
Using the educational game method in teaching Arabic as a foreign language to visually impaired students
  1. Tez No: 881731
  2. Yazar: FİTNAT HİLAL GÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de uzun yıllardan beri yabancı dil olarak Arapça öğretilmektedir. Arapça öğrenen bazı öğrenciler görme duyusunu hiç kullanamayan veya çok az kullanabilen görme engelli bireylerdir. Arapça öğretiminde kullanılan birçok öğretim yöntem ve teknikleri vardır. Eğitsel oyunlar ise bu yöntemlerden biridir. Arapça öğretmenleri görme engelli öğrencilere yönelik özel öğretim metotlarını bilmesi önemlidir. Görme engelli öğrencilere yabancı dil öğretimi konulu İngilizce başta olmak üzere farklı dillerde araştırmalar bulunmaktadır. Fakat görme engelli öğrencilere Arapça öğretimi ile ilgili Türkiye'de herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada yabancı dil olarak Arapça öğretiminde eğitsel oyunlar bir öğretim yöntemi olarak incelenmiş ve görme engelli öğrencilerin Arapça öğretimine yönelik eğitsel oyunların işlevsel örnekleri öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic has been taught as a foreign language in Turkey for many years. Some students learning Arabic are visually impaired individuals who cannot use their vision at all or very little. There are many teaching methods and techniques used in teaching Arabic. Educational games are one of these methods. It is important for Arabic teachers to know special teaching methods for visually impaired students. There are studies in different languages, especially English, on teaching foreign languages to visually impaired students. However, there are no studies in Turkey regarding teaching Arabic to visually impaired students. In this study, educational games were examined as a teaching method in teaching Arabic as a foreign language and functional examples of educational games for teaching Arabic to visually impaired students were presented as suggestions.