Çözüm odaklı yaklaşımlara göre düzenlenmiş sınav kaygısıyla başa çıkma eğitim programının üniversiteye hazırlanan öprencilerin sınav kaygısı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 175020
  2. Yazar: MUSTAFA İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİDAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, çözüm odaklı yaklaşımlara göre düzenlenmiş sınav kaygısıyla başa çıkma eğitim programının üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerine etkisi incelenmiştir. 2006 Öğrenci Seçme Sınavına hazırlanan Kocaeli ili Gebze ilçesinde özel dershanelere devam eden öğrenciler bu araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test-izleme testli kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı hazırlanan çözüm odaklı yaklaşımlara göre düzenlenmiş sınav kaygısıyla başa çıkma eğitim programının üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerini azaltmada etkili olup olmadığını test etmektir. Bu nedenle araştırmanın bağımsız değişkeni deney grubuna uygulanan çözüm odaklı yaklaşımlara göre düzenlenmiş sınav kaygısıyla başa çıkma eğitim programıdır. Bağımlı değişkeni ise üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısı düzeyleridir. Araştırma sürecinde deneysel işlem olarak kullanılan çözüm odaklı yaklaşımlara göre düzenlenmiş sınav kaygısıyla başa çıkma eğitim programı, 6 otururduk olup, her hafta yaklaşık 1 saat sürmüştür. Ön test son test ve izleme testi olarak deney ve kontrol gruplarına Sınav Kaygısı Envanteri (SKE) uygulanmıştır.“Çözüm Odaklı Yaklaşımlara Göre Düzenlenmiş Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Eğitim Programı”nm üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerini azaltmada etkili olduğu ve bu etkinin uzun süreli olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde yorumlanarak tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Sınav Kaygısı, Çözüm Odaklı Yaklaşımlar, Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma, Öğrenci Seçme Sınavı,
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of coping with test anxiety training program which was designed according to solution focused approach was investigated. The sample was selected around private preparation schools in Gebze which is one of the town of Kocaeli. The students were attending those private lessons for the preparation of Student Selection Examination (OSS) during 2006 educational year. In the investigation, an experimental design was conducted via control and experimental groups with pretest and posttests and an additional follow-up test. It is aimed to test whether the solution focused test anxiety coping training program was useful for reducing test anxiety levels of the students or not. The dependent variable of the study was test anxiety levels of the students. Accordingly, independent variable of the study was the effectiveness of the solution focused test anxiety training program. The experimental group treatment was composed of six sessions, one hour per week. The test Anxiety Inventory was implemented as pretest, posttest and the follow-up test for both experiment and control groups in order to measure the anxiety levels of the students. The results of the study demonstrated that“solution focused test anxiety training program”was useful for reducing the test anxiety levels of students. Moreover the findings showed that the program had a long term effect on students* anxiety levels. In the light of the literature, the findings were interpreted, discussed and suggestions were presented for future researches. Keywords Test Anxiety, Solution Focused Approaches, Coping with Test Anxiety, Student Selection Examination