Küreselleşme bağlamında Türk vergi sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish taxation system in the context of globalization
  1. Tez No: 175031
  2. Yazar: BİLTEKİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Günümüz küreselleşmenin, ekonomik birleşme ve genişlemelerin en yoğun dönemini yaşamaktadır. Uluslararası ticaretin önündeki engeller kalkmakta, sermaye piyasaları ve işletmeler hem büyüklük, hem de idare ve faaliyet merkezi olarak küresel nitelik kazanmışlar, evrensel hale gelmişlerdir. Ülkelerin yam sıra ekonomik birimler ve bireyler birbirleri ile anında bilgi alış verişinde bulunabilmekte, karşılıklı bağımlılık giderek artmaktadır. Tüm bu gelişmeler vergilendirme konusunu doğal olarak etkilemiş olmakla beraber, küresel vergilendirme ilkelerini değiştirmemiş, liberal düzenlemelerin yarattığı ortam içinde, belki yeni sorunlar ve çözüm zorunlulukları yaratmıştır. Bilhassa AB ülkeleri olmak üzere OECD üyesi ülkelerde uygulanan ilkeler ve yürürlüğe konulan düzenlemelerin gerek ülkemiz koşullan açısından bütünü ile ele alınması, gerekse ortaya çıkan sorunlara çözüm ve öneriler getirilmesinin yararlı olacağı düşünülmüş ve bu husus Tez konusunun seçilmesinde belirleyici olmuştur. Tezin GİRİŞ BÖLÜMÜ'nde konunun genel anlatımı yapıldıktan sonra, BİRİNCİ BÖLÜM'de küreselleşme olgusu ve vergi meseleleri ile ilişkisi ele alınmış, İKİNCİ ve ÜÇÜNCÜ BÖLÜM'lerde de sırasıyla OECD ve AB'nin konuya yaklaşımı ve vergi uyumlaştırılması yönünden elde edilen sonuçlar incelenmiştir. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM'de önceki Bölümlerde yer alan görüşlerin ve yapılan düzenleme ve çalışmaların ışığında Türk vergi sisteminin bir fotoğrafı çekilmiş ve tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Kuşku yoktur ki, bugün vergi uyumlaştırılması (tax harmonization) Türkiye-Avrupa Birliği Müzakere Çerçeve Belgesinde de değinildiği üzere, yapılması gereken işler listesinin önemli bir faslım oluşturmaktadır. Bütün bu hususlar dikkate alınarak, BEŞİNCİ BÖLÜM'de varılan sonuçlara değinilmiş ve yapılması gerekenlerle ilgili öneriler sunulmuştur. Anahtar Sözcükler : Küreselleşme Vergi Uyumlaştırması OECD ve Vergilendirme Avrupa Birliği'nde Vergilendirme, Türk Vergi Sistemi
Özet (Çeviri)
Today's globalization is going through a process driven by unprecedented economic integrations and expansions. The barriers on international trade are being globally removed. Both capital markets and companies have acquired a global identity in terms of size, management and operations. Countries, economic agents and individuals may easily transfer information and know-how interactively, and the economic mutual dependency has become the new rule of the game. In this context, it is natural that the issue of taxation has gained more importance than ever. However, globalization has not changed the universal principles of taxation, but generated new problems and solutions and the need to address them in an environment created by liberal regulations. It is considered to be useful to elaborate on the overall repercussions of the principles and regulations prevailing in the OECD and EU member countries on the Turkish tax system, considering the country conditions, and to develop solutions and suggestions to the problems emerged. This point has been instrumental in choosing the thesis subject. Within this framework, this study is intended to deepen understanding of certain specified topics. After a short analysis of the subject in the INTRODUCTION, Chapter First addresses to the globalisation and its repercussions on taxation matters.The Second and Third Chapters deal with the aproaches to the subject matter by OECD and EU respectivly, and also the results achieved in tax harmonisation. In Chapter Four, Turkish Tax System has been reviewed and evaluated in the light of opinions, suggestions, adjustments and works existing in the previous Chapters. Today, it may be asserted without hesitation that the tax harmonization issue appears to be a major item on the list of jobs to be done as also stated in Turkey-EU Negotiation Framework Document. Taking into account all of these developments and improvements, in Chapter Five, achievements emphasized and suggestions made for what to be done. Key Words : Globalization Tax Harmonization Taxation in the EU OECD and Taxation Turkish Tax System