Mutlu Torun'un eserlerindeki makamsal anlayış ve armonik yapı
Maqam approach and harmonic structure on Mutlu Torun's pieces
  1. Tez No: 175082
  2. Yazar: GÜÇ BAŞAR GÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. NAİL YAVUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET“ Mutlu Torun'un Eserlerindeki Makamsal Anlayış ve Armonik Yapı”, konu başlığı taşıyan bu tez, günümüzde Türk Müziğindeki teorik çalışmalar dışında Türk Müziği sesleri kullanılarak yazılan çok sesli Türk Müziği eserlerinin incelenmesi ve konu üzerinde çalışanlara ufakta olsa yönlendirici bir klavuz meydana getirmek amacım taşımaktadır. Bu tezde sekiz eserin makamsal ve armonik analizi yapılmıştır.Bu sekiz eser ölçü Ölçü incelenmiş ve makamların hangi armonik yapı ile eşleştirildiği yorumlanmaya çalışılmıştır. Mutlu Torun gibi bestekarların örnek alınmasını ve Türk Müziğinin yeni besteler ve bestecilerle zenginleşmesini diliyoruz. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis“Maqam Approach and Harmonic Structure on Mutlu Torun's Pieces”aims to analyze both Mutlu Torun's polyphonic and homophonic Turkish Music pieces which has Turkish Music notes and be an example as a guide for those who study on this topic. In this thesis we analyzed maqam and harmonic structue on eight pieces by measure and measure. We tried to interpret which harmonic structure matches which maqam. We hope young Turkish Musicians to take Mutlu Torun as an example to compose. vn