The effects of volatility on GDP, inflation and exchange rate: Turkey, Malaysia and United Kingdom
Enflasyondaki, kurdaki ve GSYK?daki belirsizliğin enflasyon, kur ve GSYK üzerine etkileri: Türkiye, Malayzia, İngiltere
- Tez No: 175101
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇ ÜLENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Makroekonomik ve Finansal değişkenlerdeki değişkenlik (belirsizlik) ekonomide yarattığı sonuçlar bakımından son 20 yılda dikkat çekici noktaya ulaşmıştır. Literaturda Enflasyon, Kur ve Gayrisafî Yutiçi Hasıladaki değişkenliğin (belirsizliğin) kendileri ve diğer değişkenler üzerindeki etkisinin yönü ve derecesini araştıran bir çok ampirik araştırma yapılmıştır. Bu çalışmaların büyük bir kısmı enflasyonda oluşabilecek her hangi belirsizliğin (değişkenliğin) ekonomik büyüme, ekonomik performans üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Ekonomik ajanların beklentileri verilere bağlı olarak şekillendiğinden, ekonomik değişkenlerdeki her hangi beklenmedik dalgalanma beraberinde bir takım olumsuz sonuçları da getimektedir. Oluşabilecek belirsizliğin yarattığı sonuçlar ülkeden ülkeye göre değişebileceği savı bir çok ampirik calişmalar tarafından destek bulmuştur. Araştırmacılar enflasyonda, kurda ve Gayrisafî Yurtiçi Hasılada oluşabilecek belirsizliğin (değişkenliğin) ekonomi üzerine etkilerini araştırmak için bir çok yöntem (model) kullanmışlardır. Bu yöntemlerin çoğu tek değişkenli (ARCH, GARCH, EGARCH) değişken modellere dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında çok değişkenli değişken model (BEKK-M) kullanılarak Türkiye'de, Malezia'da ve ingiltere'de Enflasyonda, Kurda ve Gayri Safı Yurtiçi Hasılada oluşabilecek belirsizliğin kendileri ve diğer veriler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmaya, Malezia'nın Uzak Doğunu temsil etmesi açısından, ingiltere'nin gelişmiş Avrupa ekonomisini temsil etmesi açısından ve Türkiye'nin ise Ortadoğu ve Asiyayı temsil etmesi açısından konu edinilmiştir. Enflasyonda, Kurda ve Gayrisafî Yurtiçi Hasılada oluşabilecek her hangi bir belirsizliğin bu ülkeler arasında doğurabileceği sonuçlar bakımından ne gibi farklılık gösterdiği incelenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
The effects of volatility (uncertainty) of macroeconomic and financial variables on economics have been important issue in last twenty years. In literature, many empirical studies have been done for the measuring the effects of volatility of inflation, exchange rate and Goss Domestic Production (GDP). Majority of these studies are concentrated on the volatility (uncertainty) effects of inflation on economic growth and economic performance. Due to the reason that the expectations of economic agents depends on economic factors, the volatility of economic factors accompany some of other negative results. Volatility effects of can be different country to country thesis supported by many empirical studies. Variety of approaches (models) used by researchers to measure the volatility effects of inflation, exchange rate and GDP on economics. Majority of these approaches depends on univariate volatility models (ARCH, GARCH, and EGARCH). Using multivariate volatility model, in thesis volatility effects of inflation, exchange rate and GDP on inflation, exchange rate and GDP are investigated in Turkey, Malaysia and United Kingdom. We use Malaysia owing to represent Far East, Turkey representing Asia (Middle East) and United Kingdom representing Europe and developed country. We aimed to compare the volatility effects of inflation, exchange rate and GDP in these three countries. x