Gestasyonel diabet taramasında 50 gr oral glukoz tarama testinin etkinliği
  1. Tez No: 175121
  2. Yazar: MURAT SAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL MALATYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmanın amacı: Gebelikte görülen diabetin %90ına yakın bir kısmı gestasyonel diabetes mellitus (GDM)'dir, Sık görülmesi ve perinatal morbiditeyi önemli derecede etkileyebilmesi nedeniyle GDM önemli bir sağlık sorunudur. Gebelerin GDM açısından taranmasında 50 gr glukoz tarama testi (50 gr GTT) kullanılan yöntemlerden birisidir. Amacımız 50 gr GTT'nin sadece GDM için risk faktörü taşıyan gebelere uygulanmasının yeterli ve etkili olup olmadığını saptamaktır. Gereç ve yöntemler: Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadm Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Kasım 2005 - Kasım 2006 tarihleri arasında gebelik takibi için başvuran 24-28. gebelik haftalarmdaki 426 gebe üzerinde, prospektif ve randomize olarak yapılmıştır. Gebeler, GDM için risk faktörüne sahip olup olmamalarına göre iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da 50 gr GTT uygulandı. 50 gr GTT sonucu yüksek çıkan gebelere 100 gr oral glukoz tolerans testi (100 gr OGTT) uygulandı. Her iki grup için 50 gr GTT'nin pozitif prediktif değer (PPD)'i hesaplandı. Çalışmanın Bulguları: Çalışmaya dahil edilen 426 gebeden, 222 gebe risk faktörü taşımazken, 204 gebe en az bir risk faktörüne sahipti. Risk faktörü taşımayan ve 100 gr OGTT uygulanan 18 gebenin 4'üne GDM tanısı konuldu. Prevalans %1,8 olarak hesaplandı. Risk faktörü taşıyan ve 100 gr OGTT uygulanan 44 gebenin 18'ine GDM tanısı konuldu. Prevalans %8,8 olarak hesaplandı. Çalışmaya alman 426 gebenin toplam 22 tanesinde GDM saptanmış olup, GDM'nin prevelansı %5,2 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Nearly 90% of diabetes mellitus cases in pregnancy is gestational diabetes mellitus (GDM). Due to its high prevalance and important effects on perinatal morbidity, GDM is an important health problem. 50 gr glucose challenge test (GCT) is one of the effective screening tests for GDM in pregnancy. Our objective is to investigate whether 50 gr GCT is enough and effective when performed for only pregnant women who carry risk factors for GDM. Material and methods: A total of 426 pregnant women having 24-28 weeks of pregnancy were enrolled to this randomised and prospective study between November 2005 and November 2006 in Gynecology and Obstetrics Departments of Ondokuz Mayıs University. Pregnant women were divided into two groups according to the presence of risk factors for GDM. 50 gr GCT was applied to both groups. 100 gr oral glucose tolerance test (OGTT) was applied to the cases with positive 50 gr GCT. Positive predictive value (PPV) of 50 gr GCT was calculated for both groups. Results: Of 426 evaluated pregnant women, 222 pregnant women had no risk factor for GDM and the rest 204 pregnant women had at least one risk factor. 4 out of 18 pregnant women who do not carry risk factors, and who had 100 gr OGTT had the diagnosis of GDM, in prevalance of 1,8%. 18 out of 44 pregnant women who carry risk factors, and who had 100 gr OGTT had the diagnosis of GDM, in prevalance of 8,8%. Of 426 pregnant women, 22 had diagnosis of GDM and prevalance of GDM was found to be as 5,2%. While PPV of 50 gr GCT is 40,9% in the pregnant women who carry risk factors, it is 22,2% in the pregnant women who do not carry risk factors.