Anizopetropik ambliyopili olgularda kırma kusurlarındaki değişim ve kapama tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Refractive error changes and efficiency of occlusion therapy in anizometropic amblyopia cases
- Tez No: 175199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HUBAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
7. ÖZET ANİZOMETROPİK AMBLİYOPÎLİ OLGULARDA KIRMA KUSURLARINDAKİ DE?İŞİM VE KAPAMA TEDAVİSİNİN ETKİNLİ?İNİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı, anizometropik ambliyopisi olan olgularda çocukluk çağı boyunca gözlük ve gözlükle eş zamanlı kapama tedavisinin emetropizasyon sürecine etkisini araştırmaktır. Tam atımda 5 ile 8 yaşları arasında olan 132 hastanın kayıtlan retrospektif olarak tarafımızdan incelenmiştir. Her hastaya her kontrolde tam oftalmoskopik muayene yapılmıştır. Hastalar uygulanan tedaviye göre gözlük kullanan ve gözlükle beraber kapama yapanlar olarak 2 gruba ayrılmıştır. Gözlük kullanan grupta başlangıç muayenesi göre sferik retinoskopide -0,71 D'lik bir değişiklik saptanırken, gözlüğe ek olarak kapama yapan grupta ise -0,53 D'lik değişiklik saptanmıştır. Gözlük ve kapama tedavisinin bu yaş grubunda normal emetropizasyon sürecinde olan miyopiye eğilimi değiştirmediği görülmüştür. Astigmatizma ve anizometropi değerleri de 3 yıllık takip döneminde iki grup arasında fark göstermemiştir. 50
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY REFRACTIVE ERROR CHANGES AND EFFICIENCY OF OCCLUSION THERAPY IN ANIZOMETROPIC AMBLYOPIA CASES The purpose of this study is to investigate the process of emmetropization in anisometropic amblyopic subjects during childhood and to determine the effect of spectacle use only and patching. We reviewed retrospectively the records of 132 objects with anisometropic amblyopia that were between the ages of 5 to 8 at the time of diagnosis. Full ophthalmological examination was performed in every subject and the information from every visit was retrieved for evaluation. Patients were divided into 2 groups according to the treatment they applied; patching and spectacle alone. Emmetropization process was similar to normal subjects after 3 years of follow-up with -0.71 D change from the baseline spheric retinoscopy measurement in spectacle group and -0.53 D in patching group (p>0.809). Patching and spectacle use didnot change the myopic shift. Astigmatism and anisometropia scores didnot show any difference in 2 groups in 3 years follow-up period. 51