Dermiste yara iyileşmesi üzerine pentoksifilinin etkileri
Effects of pentoxifylline on dermal wound healing
- Tez No: 175200
- Danışmanlar: PROF. DR. BİZDEN SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Dermişte Yara İyileşmesi Üzerine Pentoksifilinin Etkileri Memelilerde deri üzerinde yanık, keşi gibi herhangi bir hasar sonrası oluşan yara rejenerasyonla değil fibroproliferatif bir yanıtla, yani skar oluşumuyla onarılır. Oysa skar kozmetik görünümü bozmakla kalmaz, çoğu zaman ciddi tıbbi sorunlara da yol açar. Üstelik skarla iyileşen deri, sağlam deriye göre gerilime karşı daha zayıftır. Bu çalışmada temiz insizyonel yaralarda skarla iyileşmenin önlenebilmesi açısından daha önce anti-fibrotik etkileri de pek çok çalışmayla gösterilmiş olan pentoksifilinin (PTX) etkinliği araştırıldı. Bunun için 72 erkek Wistar albino sıçanı 50 mg/kg/gün intraperitoneal PTX verilen tedavi ve aynı miktarda serum fizyolojik verilen kontrol gruplarına ayrıldı. Her hayvanın sırtına 2 adet insizyon yapılıp primer kapatıldı. Hayvanlardan postinsizyonel 3, 5, 7 ve 14. günlerde biyopsi alınarak incelendi. PTX grubunda yara iyileşmesinin erken fazının hem hücresel profil açısından hem de kollajen profili açısından kontrol grubuna göre daha erken gerçekleştiği ancak 14. güne gelindiğinde aynı fazda oldukları görüldü. Kollajen liflerinin yönelimi deney grubunda normal dermişe daha yakındı. PTX grubu 5.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of pentoxifylline on dermal wound healing Any injury on mammalian skin, such as burns or incision, is repaired by a fibroproliferative response which results by scarring. However, scars not only cause poor aesthetics but also results in serious medical consequences like contractures or organ dysfunctions. In addition, scars have weak tensile strength. Anti-fibrogenic effect of pentoxifylline (PTX) has been demonstrated with many studies. This study was performed in order to investigate whether PTX could prevent scar formation in clean incisional wounds. Seventy two male Wistar albino rats were randomly divided into two groups in which treatment group received 50 mg/kg/day of PTX intraperitoneally and control group received the same amount of saline. Two incisions were made and sutured at the dorsal skin of all animals. Excisional biopsies were taken at four time points; postincisional days 3, 5, 7 and 14. PTX group showed an earlier healing pattern for the first two time points with respect to cellular profile and collagen type. The two groups were at a similar phase at day 14. Orientation of collagen fibres in the treatment group was closer to the collagen orientation of uninjured dermis.