Bilgisayar yardımı ile kritik makine konstruksiyon elemanlarının kesit tasarımı
Computer aided design of the cross sections of critical machine elements
  1. Tez No: 17561
  2. Yazar: YASİN KİŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMI İLE KRİTİK MAKINA KONSTRUKS 1 YON ELEMANLARININ KESİT TASARIMI ( Yüksek Lisans Tezi ) Yasin KİŞİOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1991 ÖZ Bu çalışmada, kuvvet ve moment etkisi altındaki elemanlarının, gerilme analizine göre, bir bilgisayar programı ile optimum kesit şekilleri ve ebatları belirlenmiştir. Gerilme analizi çekme, basma (burkulma durumu dahil), kesme, eğilme, burulma veya bileşik gerilme etkileri göz online alınarak yapılmıştır. Bilgisayarda önce uygun standart profiller seçilmiş, sonra dövme, dökme ve kaynak teknolojisi gibi muhayyer kesitte üretilen kesitlerin ebatları optimizasyon yapılmıştır. Bilgisayar programı GW-BASIC dilinde olup, ayrıca standart profillerin kütüğünü yazabilen, genişletebilen ve okuyabilen yardımcı bir program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF THE CROSS SECTIONS OF CRITICAL MACHINE ELEMENTS ( M.Sc. Thesis ) Yasin KİŞİOĞLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1991 ABSTRACT In this study, the optimum section shapes and dimensions of the elements under the effects of force and moment is determined according to stress analysis through a computer program. Stress analysis is done by considering the effects tension, compression (including buckling condition), shearing, bending, torsion or combined stresses. Through computer, first suitable standart profiles are selected, then dimensions of any type section, which is producted by the forging, casting or welding etc. Technology are optimized. The computer program is in BASIC language an auxiliary program is prapared for writing, extending and reading the files of standart profiles. I I I