Konstrüktif ödevlerin sistematik geliştirilmesi ve bir uygulama örneği
- Tez No: 75546
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GEDİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Konstrüksiyon esas itibarıyla yaratıcı olan, bilim ve deneyimlerden elde edilen bilgiler üzerine kurulan ve optimal bir çözümü amaçlayan bir uğraşıdır. Konstrüktif geliştirme prosesi bilimsel ve pratik açıdan incelenebilir. Konstrüktif geliştirme ile uğraşan bilim adamları daha çok soyut ve teorik kavramlar içeren Konstrüksiyon Bilimleri ile uğraşmaktadırlar. Daha basit ve anlaşılır ancak bilimsel tabana dayanmayan, bir çok konstrüktörün kolayına gelen pratik konstrüksiyon çalışmaları ise daha yaygın olarak yapılmaktadır. Bilimsel konstrüksiyonda tümdengelim tarzı çalışma yöntemi söz konusudur. Ayrıntılı ve geniş bir bazda yapılan çalışmada genel problem ele alınmakta ve metodik çalışma adımlarıyla birim probleme inilmektedir. Teknik sistemlerin geliştirilmesi ve üretilmesi süreci, aralarında sıkı ilişkiler olan usul geliştirme, konstrüktif geliştirme ve teknolojik geliştirme süreçlerinden oluşur. Pazardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak konstrüksiyon bürosuna gelen ürün fikri üzerine konstrüktif geliştirme süreci başlar. Konstrüksiyonun öğrenilebilir ve öğretilebilir bir teknik bilim veya teknik olması için bunu bir sistematik içine oturtma gereği vardır. Kuvvetli bilimsel bir alt yapı üzerine inşa edilecek konstrüksiyon tekniği mühendislik bilimlerindeki yeni hesap metotlarının ve bunların bilgisayar yardımı ile kullanılmasının yanında hızla diğer alanlara da yayılan sistem tekniği usul ve metotlarından yararlanılmasına olanak sağlamaktadır. Soyuttan somuta doğru ilerleyen konstrüktif geliştirme sürecinin çalışma kademelerine konstrüktif geliştirme sürecinin fazları denir. Bu fazlar, ödevin analizi ve kesinlik kazanması, tasarım ve şekillendirme adı altında açıklanmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda ödevi yerine getiren birden fazla çözüme ulaşılmaktadır. Her seçme işleminde iki önemli nokta vardır. Bunlar, hiç başarı şansı olmayanları elemek ve başarı şansı olanları aralarında belirli değerlendirme kriterlerine göre sıralamaktır. Son yıllarda üzerinde en çok durulan değerlendirme yöntemlerinden biri Fayda - Değer Analizidir. Benzer bir değerlendirme sistemi de VDI 2225 esaslan ile Alman Mühendisler Birliği tarafından duyurulan Teknik - Ekonomik Değerlendirme sistemidir. Çeşitli çözüm tipleri için tespit edilen değerlendirme tablolarının kritik bir incelemeye tabi tutulması ile her bir çözüm hali için değer düşüren hedef kriterlerinin ne olduğu Zayıf Nokta Analizi'ne dayanarak Değer Profili hazırlanıp tespit edilmektedir. Yukarıda da belirtilen açıklamalar ışığında bir ödevin sistematik olarak geliştirilmesi için gerekli çalışmalar Piezo Çakmak için tatbik edilmiş, ortaya çıkan farklı çözümler arasından en uygun olanı Fayda-Değer Analizi ve Teknik ve Ekonomik değerlendirmeler sonucunda tespit edilmiş, ayrıca her bir çözüm hali için değer düşüren hedef kriterleri, çözümlerin değer profilleri hazırlanarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction is an activity that is creative, based on knowledge gained from science and experience and oriented towards getting an optimal solution. The constructive development process can be analyzed from a scientific and a practical standpoint. Scientists who work on constructive development are involved in Constructions Sciences which are largely focused on theoretical and abstract concepts, Practical construction works which practicing constructors prefer are widespread, simpler and easier to understand but don't have a scientific basis. On scientific construction the work method used is based on the principle. On a detailed and comprehensive work the first step is to look at the general problem and to go down to the unit problem through certain methodological steps. The process of developing and producing technical systems consists of method development, constructive development and technological development. The constructive development process starts when a product idea reaches the construction office directly or indirectly from the market. In order for construction to be a technique or technical science that can be taught and learnt, it has to be systematic. A construction technique that is based on sound scientific knowledge will assist to the rapid acquisition and computer aided implementation of new calculation techniques in engineering. Moreover, it will provide a basis for making better use of the ways and means of that systems technique which is expanding rapidly. The different steps used in a constructive development process move from the abstract to the concrete and these are known as the phases. These phases are referred to task analysis and finalization, design and formation. At the and of the analyses, more then a single number of solutions fulfilling the same task are identified. Any selection, two points have to be considered: These are the elimination of the no-chance option and the ranking of those options with a chance of success according to certain evaluation criteria. In the recent years, one of the most prominent evaluation methods is the Benefit - Value Analysis. Another similar evaluation system is the Technical - Economical Evaluation system based on VDI 2225 and developed by German Engineers Association. Evaluation charts are prepared for different solution options, critically analyzed and a Value Profile is prepared by comparing the solution with target criteria by means of Weak Point Analyses. This study has applied the above mentioned steps of systematically developing a task to the case of Piezo Ignitor. Among the options identified the most suitable one has been assessed by Benefit - Value and Technical and Economic evaluations and target criteria that decrease value for each solution have been defined by means of the value profiles of the available options.