Diploid ve suni tetraploid adi otlak ayrığı (Agropyron cristatum (L.) Gaertn.)'da mitoz kromozomlarının yapısı ve mayoz bölünmenin tohum oluşumu ile ilgisi
The Structure of mitotic chromosomes and seed setting which relates of meiotic division in diploid and artificial tetraploid crested wheatgrass (Agropyron Cristatum (L.) Gaertn.)
- Tez No: 17583
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHABETTİN ELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
DİPLOİD VE SUNÎ TETRAPLOÎD ADÎ OTLAK AYRIĞI (AGROPYRON CRISTATUM (L.) GAERTN.)'DA MİTOZ KROMOZOMLARININ YAPISI VE MAYOZ BÖLÜNMENİN TOHUM OLUŞUMU ÎLE İLGİSÎ (Doktora Tezi) Ayşe Nihal GÖMÜRGEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1991 ÖZ Avrupa, Asya ve memleketimizin doğal bitkisi olan ve Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'da yem bitkisi olarak tarımı yapılan adi otlak ayrığı soğuğa ve kuraklığa son derece dayanıklıdır. Aynı zamanda bu bitki tarıma az elverişli olan kıraç topraklarımızın değerlendirilmesi ve kök sisteminin toprağı iyi tutması sebebiyle erozyona karşı kullanılması bakımından son derece önemlidir. Bu çalışmada diploid (2n=14) Agropyron eri statüm (L.) Gaertn.dan kolkisin muamelesi ile tarımda kullanılmaya elverişli bir tetraploid (2n=28) bitki elde edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda bu amaca ulaşmak için diploid, doğal ve suni tetraploid materyalin mitoz ve mayoz kromozomlarının gözlemi ve analizi yapılmıştır. Bunun yanında, bu bitkilerin tohum tutma oranları belirlenmiş ve bazı morfolojik özellikleri karşılaştırılmıştır. Mitoz bölünmenin incelenmesinde Feulgen ile kök uçlarının boyanması yöntemi ve mayoz bölünmenin araştırılmasında da çiçek tozu ana hücrelerinin asetokarmin ile boyanması yöntemi uygulanmıştır. Birçok ön araştırmalardan sonra diploid tohumların %0,1 kolkisin +%Z DMSO'te 48 saat bekletilmesi ile tetraploid bitki elde edilmiştir. Mayoz bölünmenin incelenmesinde her hücrede bir veya daha fazla kadri val ani ar gözlenmiş ve bitki genomunun AAAA olduğu anlaşılmıştır. Bu materyalde çiçek tozu mitoz bölünmesini gözlemek mümkün olmuş ve n=14, n+l=15, n-l=13, n-2=12 kromozomlu genç çiçek tozları tespit edilmiştir. Bilim kodu = 4010103 Anahtar kelimeler = Agropyron eri statüm, kolkisin otopoliploidi, mitoz bölünme, mayoz bölünme, çiçek tozu mi tozu. Sayfa sayısı = 183 Tez Yöneticisi = Prof. Dr. Sahabettin Elçi
Özet (Çeviri)
THE STRUCTURE OF MITOTIC CHROMOSOMES AND SEED SETTING WHICH RELATES OF MEIOTIC DIVISION IN DIPLOID AND ARTIFICIAL TETRAPLOID CRESTED WHEATGRASS (AGROPYRON CRISTATUM (L.) GAERTN.) (Ph. D. Thesis) Ayşe Nihal GÖMÜRGEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1991 ABSTRACT Crested wheatgrass is a native plant in Europe, Asia and in our country. It is a forage crop which is cultivated in the United States and Canada. Crested wheatgrass is extremely tolerate plant to cold and drought conditions. At the same time this plant is suitable to evaluate our dryland soils which are less valuable for agricultural purposes. Because of it's root system which penetrates and holds the soil properly, it is extremely important plant from the view point of erosion control. In this research, it is aimed to obtain a tetraploid (2n=28) plant which is valuable in agriculture from diploid (2n=14) Agropyron eri statüm (L.) Gaertn.by colchicine treatment. In order u> reach to this result the observations and analysis of mitotic and meiotic chromosomes have been made in diploid, natural and artificial tetraploid material. On the other hand, the seed setting percentages of these plants and some morphological characteristics have been compared. Feulgen root tips squash technique has been applied in studying mitotic division and asetocarmin smear technique for meiotic analysis of pollen mother cells (PMC). After some initial researches tetraploid plant has been obtained from diploid plant by the seed treatment in 1% colchicine +2% DMSO, 24 hours. In meiotic studies one or more kadrivalents have been observed in each cell, because of this result it is understood that, the genom of the plant is AAAA. Pollen grain mitosis was observed in this material and young pollen grains with n=14, n+l=15, n-l=13, n-2=12, chromosomes have been identified. Science code= 4010103 Key words = Agropyron cristatum, colchicine, autopoliploidy mitotic division, meiotic division, pollen grain mitosis. Page number = 183 Advisor = Prof. Dr. Sahabettin Elçi IT