Tipolojinin tekrarından doğan tekdüzeliğin incelenmesi
Examination lof the monotony resulted by the repetition of the same model
- Tez No: 17586
- Danışmanlar: YÜKSEL ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TÎPOLOJÎNÎN TEKRARINDAN DOĞAN TEKDÜZELİĞİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kürşat AYBAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 198? ÖZET 11. Dünya Savaşı sonrasında, gittikçe büyük bir hızla artan konut açığı sorununa toplu yerleşmelerle çözüm a- ranraaya çalışılmıştır. Özellikle maliyet sorunu ve çabuk yoldan konut elde etme isteği sonuçta toplu yerleşmelerin tekdüze ortamlar olarak gelişmesine yol açmıştır. Kitlesel yoldan üretilen konut ve çevresinin monotonluğu ile, kişisel konut ve çevresinin monotonluğu, kişisel beklentilerin çoğulluğuna cevap verememesi kullanıcılar arasında hoşnutsuzluğa ve yabancılaşmaya yol açmağa başlamıştır. Soruna bu açıdan bakıldığında toplu yerleşmelerin sağlıklaştırılması için neler yapılması gerektiği asıl amaç olacaktır. Toplu yerleşmelerde gözlenen, tekdüze yapılaşmanın ortaya çıkaracağı sorunların nerelerden kaynaklandığını çok iyi irdeleyerek, konunun çözüme kavuşabilmesi için neler yapılması gerektiği çeşitli çevresel verilere göre saptanmalıdır. Böylece, toplu yerleşmelerin oluşturduğu mekanların daha -asanılır yerler olmasına ve toplumsal yapıya katkılarına olanak sağlanmış olunacaktır. -III-
Özet (Çeviri)
EXAMINATION O? THE MONOTONY RESULTED BY THE REPETITION OF THE SAME MODEL (M.Sc. Thesis) Kürşat AYBAK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1987 ABSTRACT Because of increasing requriments of housings after World War 11, the problem is tried to solve by construc ting group housings. Especially total cost of houses and wishes to construct them immediately are resulted that group housings are improved in monotonous manner. Mono tony of the group housings and environment, i.e., too many buildings with the same interior and exterior design, and immpossibilities of replying different individual expect ations of the inhabidants cause unhappiness among the people who live in these sites. From this point of view, the main purpose will be what should be done to have more healthy group housings. The sources of the problems created by monotonous constructings which is observed at group housings should be examined very carefully. Alterations and modifications to solve this problem will be determined according to different environmental conditions.Thus, some possibilities for better livings in sites which are composed of group housings and some positive psychological factors will be obtained among population. -IV-