Kongre turizminde iki kademeli dış kaynaklardan yararlanma (outsourcıng) uygulamaları
- Tez No: 176126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hazırlanan tez çalışmasında modern yönetim uygulamalarından olan dışkaynaklardan yararlanma (outsourcing) ele alınmış ve kongre turizmi kapsamındagerçekleştirilen dış kaynaklardan yararlanma uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.Dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarının gerçekleştirildiği birçok sektöriçerisinden kongre turizminin seçilmesinde, bu sektörün hizmet sektörü olmasınınyanı sıra uygulamaya son derece elverişli olması da etkili olmuştur. Birçok sektördedış kaynaklardan yararlanma uygulamaları tek kademede gerçekleştirilirken, kongreturizminde iki kademeli uygulamaların .yer alması çalışmaya ayrı bir boyut katmıştır.Bu sektörde dış kaynaklardan yararlanma uygulamalarının iki kademedegerçekleştirilmesi sebebiyle uygulayıcı konumunda olan düzenleyici kuruluşlara veprofesyonel kongre organizatörlerine sunulmak üzere birbiriyle ilişkili iki soru formuhazırlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında iki kademede gerçekleşen dışkaynaklardan yararlanma uygulamalarının benzerlik ve farklılıkları, taraflar arasıilişkiler ele alınmıştır. Bulgular kongre turizminde dış kaynaklardan yararlanmauygulamalarının önemli bir yer tuttuğunu ve uzun süreden beri varlığınısürdürdüğünü göstermiştir. iki kademede gerçekleştirilen uygulamaların birbirleriyleetkileşim içinde bulundukları saptanmıştır. Uygulayıcıların dış kaynaklardanyararlanmayı tercih etmelerindeki nedenlerin ve hizmet sağlayıcı kuruluşlarınseçiminde önem verdikleri kriterlerin önemli benzerlikler taşıması kongre turizmindefaaliyet gösteren işletmelerin uyum içinde çalıştıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, outsourcing as a modern management application hasbeen examined and some information about outsourcing applications from congresstourism has been given. Congress tourism has been selected because it is a servicesector and it is quite available for outsourcing applications. In many sectors,outsourcing has been used in one level but in congress tourism there are two levels.Therefore, there are two questionnaires which have relationship between each otherhave been se nt to the associations and the professional congress organizers.According to the results, similarities and differences of the applications in two leveıs,relationship of the companies have been examined. Outsourcing has been used fora long time in congress tourism so it has a big importance in this sector. Outsourcingreasons, vendor seleclion crilerias are similar in two levels. So it's clear that there isa harmony between outsourcer and insourcer companies.