Pliometrik çalışmaların 14-16 yaş bayan basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effects of plyometric trainings aged 14-16 years female basketball players on physical and physiological parameters
  1. Tez No: 59909
  2. Yazar: FATMA ANIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
-66- 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu kız basketbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine etkilerini tesbit etmektir. Araştırmaya 12 deney, 12 kontrol grubu olmak üzere 24 basketbolcu gönüllü ve sağlıklı olarak katılmıştır. Deney grubu 8 hafta süre ile haftada 3 gün pliometrik egzersizler ve teknik antrenman, kontrol grubu ise haftada 3 gün sadece teknik antrenman yaptılar. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri bilimsel geçerliliği kabul edilmiş laboratuvar ve alan testleri ile belirlendi. Deneklerden elde edilen sonuçlar ön ve son testlerin aritmetik ortalama (X), standart sapma (S.D), yüzde değişim ve t-testi varyans analizi ile bilgisayarda yapıldı. 8 haftalık antrenman programı sonucunda deney grubunun ön ve son testleri karşılaştırıldığında dikey ve yatay sıçrama, anaerobik güç, 30 m sürat, esneklik, vücut yoğunluğu, yağsız vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi değerlerinde anlamlı düzeyde bir gelişme görülmüştür (p0.05). Kontrol grubu sporcularının dikey ve yatay sıçrama, anaerobik güç, 30 m sürat, esneklik, vücut yoğunluğu, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı, İKAS, 20 m mekik ve Cooper değerlerinde (p > 0.05) düzeyinde anlamsız bulunmuştur. Pliometrik antrenmanın çalışmada tesbit ettiğimiz parametrelerden vücut kompozisyonu, sürat, sıçrama yeteneği, ve anaerobik güç üzerine performans açısından olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
-67- 7. SUMMARY The aim of this study is to find out the effects of a eight weeks plyometric training program on physiological and physical parameters of female basketball players between the age of 14 and 16. 24 players 12 in the control and 12 in the experimental group, were utilized. The players had taken place in the experiment voluntarily and healthily. The experimental group has performed plyometric exercises and technical training three days a week for eight week. The physical and physiological parameters of the subjects were determined by standardized lab and field tests. The results of the survey, the arithmetic average of the pre and after training tests (X), standard deviation, percentage variation, t-test variant and the analysis were evaluated by computer. At the end of the 8 weeks training, the pre and after test results of the experimental group were compared and a significant change was observed in the scores of vertical and horizontal jumps, anaerobic power, flexibility, 30 meters sprint, body composition, percent body fat and lean weight (p 0.05). In the vertical and horizontal jumps, anaerobic power, flexibility, 30 meters sprint, body composition, percent body fat, 20 m shuttle run test and cooper test of the control group no significant change was observed (p > 0.05). It can be said that plyometric training has positive effects of some of the parameters, over the performance, such as body composition, sprint,-68- vertical and horizontal jumps and anaerobic power that we have taken as a basis during the work-out.