Türk Hukukunda kişilik ve kişilik haklarının korunması
Protection of personality and personality rights in Turkish Law
  1. Tez No: 176227
  2. Yazar: İFAKET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk Hukukunda Kişilik ve Kişilik Haklarının Korunmasına“ ilişkin hukuksal yapıyı irdeleyen bu çalışma¬da her şeyden önce, literatürdeki kişilik hakkı kavramının özel hukuk ve kamu hukuku yönünü birlikte ele alıp, inceleyen yayın eksikliğinden yola çıkılmış, çok geniş, ayrıntılı bir çalışmanın konusu olabilecek bir alanda iskelet sayılabilecek bir metin oluşturulması amaçlanmıştır..Ayrıca mukayeseli hukuk alanına da kısa bir göz atılmış, globalleşen dünyamızda, kişilik haklarını ve bu hak¬ları eksen alan akraba kavramları da inceleyen, giderek iç hukukumuzun bir parçası haline gelen uluslararası düzenlemeler de çalışmanın kapsamına alınmıştır.Konu ele alınırken, kişilik haklarına yönelik saldırının ”kimden geldiği“ kriter olarak ele alınıp; hukuksal düzenlemeler bu kriterin ışığı altında ”korumayı kim, nasıl yapacak?“ sorusunun yanıtı ile birlikte ir¬delenmeye çalışılmıştır.Bu soruların yanıtı aranırken , genel nitelikli yasal düzenlemelere paralel olarak, tek tek kişilik haklarını ko¬ruyan hükümlere de yer verilmiştir. Ayrıca Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu başta olmak üzere düzenlemenin amaçlan ve birbirleri ile bağlantıları irdelenmiştir.Kişilik haklarını ihlal eden çeşitli eylem ve işlemlere karşı, hukukun ge¬tirdiği yaptırımlar ve bu hakları koruyan davalar ana hatları ile ele alınmış. maddi ve manevi tazminat davaları başta olmak üzere, diğer dava türlerinin ve yaptırım biçimlerinin kişilik haklarının korunması alanında gösterdiği farklılıklar ve sorunlar, doktrinin ve yargının bu sorunlara getirdiği çözüm¬lerle birlikte incelenmeye çalışılmıştır.”Kişilik kavramının bir yönü ile kamu hukukunun konusuna, bir yönü ile de Özel hukukun konusuna girdiği tespit edilmiş olmakla, her iki hukuk dalında da yapılan düzenlemeler ele alınmaya çalışılmış; bu kavramın her iki yönüyle irdelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study which examines the legal structure concerning the ?Protection of Personality and Personality Rights in Turkish Law? and which took off due to the lack of publications that examines the concept of the personality rights in literature with respect to private law and public law, was to create a text that could be considered as the framework of a field that could be the subject of a very wide and detailed study ?Moreover, we have glanced over comparative law and we have also included AIHS (European Convention on Human Rights) which is gradually becoming a part of our law within the scope of our work.?From whom? the attack on personality rights is coming from was taken as the criteria in dealing with the subject; and we have endeavoured to examine this with the response of the question ?who will make the protection and how??Parallel to legal regulations of a general nature, we have also included the decrees that protect personality rights one by one. Moreover, the aims of the regulations and their link with each other were examined, mainly the Civil Code, Code of Obligations and Commercial Code.We have discussed the sanctions brought forth by law against various actions and transactions that violate personality rights and the main features of the law suits that protect these rights and we tried to analyse the differences and problems together with the solutions that are brought forth by doctrine and justice to these problems, that other types of law suits, mainly cases of pecuniary damages and damages for mental anguish and sanction models mark on the scope of protection of personal rights.Although we have determined that the concept of ?Personality? enters with one respect to the subject of ?public law? and with another respect to that of ?private law?, we tried to discuss the arrangements made in both branches of law and aimed at examining the subject from both points of view.